Vystoupí na protimarxistické akci AfD

Klaus spílá Junckerovi: Uctívat Marxe je výsměch dějinám. V Trevíru chystá protiakci

Vystoupí na protimarxistické akci AfD
Klaus spílá Junckerovi: Uctívat Marxe je výsměch dějinám. V Trevíru chystá protiakci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý prezident České republiky Václav Klaus se v pátek v německém Trevíru zúčastní série akcí pořádaných německou stranou Alternative für Deutschland varujících před opětovným vytvářením kultu osobnosti Karla Marxe (AFD gegen Marx-Kult). Ve stejný den předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zahájí ve stejném městě oslavy Marxova narození.

Podle vyjádření Institutu Václava Klause lze Klausovo vystoupení v Trevíru mimo jiné vnímat i jako vyjádření nesouhlasu s oficiální účastí předsedy Evropské komise Junckera na oslavách 200. výročí narození Karla Marxe.

„Postavení obřího Marxova pomníku, navíc financovaného stále ještě převážně komunistickou, Marxem inspirovanou Čínou, považuji za výsměch. Za výsměch dějinám, za výsměch obětem režimů, které vznikly na bázi Marxova učení, za výsměch dnešku. Je mimo veškeré chápání, že se odhalování Marxova pomníku účastní nejvyšší představitel Evropské unie. Je to přiznání vlivu, který má Marx na náš dnešek a na progresivistický, téměř marxiánský projekt evropské integrace v jeho dnešní podobě Evropské unie,“ řekl Klaus.

Nadživotní socha Karla Marxe se nad jedním z náměstí jeho rodného města Trevíru tyčí již od 13. dubna. Téměř čtyři a půl metru vysoký monument bude ale odhalen až 5. května u příležitosti 200. výročí narození německého filozofa a teoretika komunismu.

Dílo slavného čínského umělce Wu Wej-šana vzbuzuje řadu kontroverzí, kterých jsou si dobře vědomi i zástupci Trevíru, kteří proto v posledních týdnech před dokončením sochu schovávali na veřejnosti neznámém místě. „Chtěli jsme prostě zabránit tomu, aby někdo přišel a poškodil jí. Do odhalení bude střežena, ale pak už ne,“ vysvětluje zdejší radní zodpovědný za stavebnictví Andreas Ludwig.

Tvrdé názorové střety sochu kontroverzního myslitele, kterou se město rozhodlo přijmout v roce 2017, doprovázejí už několik let. Podle Ludwiga to ale není nezbytně špatné. „Chceme zahájit diskuzi. Karl Marx je nejznámějším synem města, tak kde jinde než v Trevíru by se o něm mělo debatovat,“ míní.

Karl Marx se v Trevíru narodil 5. května 1818 a strávil v něm prvních 17 let svého života. V rámci oslav připomínajících dvě stě let od narození autora Kapitálu a Komunistického manifestu se ve městě uskuteční řada výstav, přednášek a stovky dalších kulturních akcí.

mh, red