Čapí hnízdo se může řešit donekonečna, to však nic nemění na tom, že o všem důležitém v této zemi rozhoduje jeden člověk

OLAF na Babiše nestačí

Čapí hnízdo se může řešit donekonečna, to však nic nemění na tom, že o všem důležitém v této zemi rozhoduje jeden člověk
OLAF na Babiše nestačí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andrej Babiš je podezřelý z podvodu, protože on sám nebo jeho lidé v žádosti o dotaci na Čapí hnízdo uvedli nepravdivé údaje, zejména že příjemce dotací Farma Čapí hnízdo není součástí holdingu Agrofert. Pokud by to připustili, nemohli by se v roce 2008 přihlásit o padesátimilionovou podporu. Tolik říká tajná zpráva evropské protikorupční agentury OLAF, kterou získaly servery iHNED.cz a Aktuálně.cz.

Vlastně v ní není zase tolik nového, protože o zásadním zjištění této zprávy i o řadě detailů se v posledních dvou letech běžně psalo. Novinkou je podpis evropské protikorupční agentury, která tomuto zjištění dodává na vážnosti. Přesto ani tento podpis není překážkou, aby Andrej Babiš ve středu požádal ve sněmovně o důvěru pro svou vládu ani aby vládl další měsíce, i kdyby podle předpokladu důvěru nedostal.

Otálení samozvaných soudců

Zpráva agentury OLAF zatím Babišovi spíše pomohla. Jistě by pro něho bylo nepříjemné, kdyby dříve než o důvěře jeho vládě sněmovna hlasovala o jeho vydání policejnímu stíhání. Toho se už bát nemusí. Policie sice o jeho vydání požádala ihned po ustavení sněmovny koncem listopadu, ovšem všechno se zdrželo, protože rozhodnout musí mandátní a imunitní výbor. Samozvaným soudcům nestačí k rozhodnutí pročíst vyšetřovací spis, musí také nastudovat zprávu agentury OLAF, která byla do spisu vložena až na přelomu roku. Ke všemu různé byrokratické komplikace znemožnily samotnému Babišovi, aby si sám zprávu pročetl, respektive ji nechal pročíst své právníky. Stanovisko mandátního výboru k Babišovu vydání tak můžeme čekat nejdříve příští týden. A málokdo z poslanců slíbil, že bude hlasovat pro Babišovo vydání.

Nelze přehlédnout ani to, že informace prosakující o zprávě OLAF nechávají Babiše úplně chladným. Dříve jakákoli obvinění z podvodu v médiích ignoroval, požadavek sněmovny na vysvětlení odvrátil, když s pomocí sociálních demokratů a lidovců nechal přerušit schůzi, při které se měla kauza projednávat. Trestní stíhání je u ledu nejdříve díky zdržování Babišových právníků, teď kvůli složitostem při druhém  projednávání na mandátovém a imunitním výboru.

Samotnou zprávu má k dispozici řada Babišových podřízených, kteří se ji zdráhají publikovat, premiér ji ovšem podle svých vlastních slov nečetl ani číst nebude, protože se ho přece netýká. O samotném Babišovi přece nemluví (jenom o jeho firmě a podřízených). Vlastně je důležitá asi jako články některých novinářů ze dvou uplynulých let a stejně jako těmto článkům se jí nedá věřit. Novináři se mu přece jen snažili pomstít za vyhazov z jeho médií, teď se snaží podezřelá instituce z Bruselu, jejíhož ředitele nedávno také vyhodili, vměšovat se do záležitostí České republiky.

Co nepoškodí, to posílí

Nakonec není možné popřít určitý obdiv, který si Babiš elegantním surfováním po vlnách vyvolaných případem Čapí hnízdo zaslouží. Méně potěší druhá strana této mince, tedy slabost tuzemských úřadů, politické scény jako takové a koneckonců všech médií, která ze zprávy o podvodu spojeném s osobou premiéra nedokážou učinit příslušný závěr a takové bezstarostné surfování umožňují.

Nepochybně se někdo opravdu snaží, aby se případ padesátimilionového podvodu dostal před soud a tam aby o něm rozhodl nezávislý senát. Teď se však zdá, že každý další posun případu jenom slouží jako podnět k dalším a dalším úspěšným tahům skoroobviněného premiéra. Čapí hnízdo se může řešit donekonečna, to však nic nemění na tom, že o všem důležitém v této zemi rozhoduje jeden člověk.