SVATEBNÍ ZÁKON

Japonská princezna si vzala neurozeného ženicha, ztratila kvůli tomu titul

SVATEBNÍ ZÁKON
Japonská princezna si vzala neurozeného ženicha, ztratila kvůli tomu titul

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Osmadvacetiletá japonská princezna Ajako se provdala za neurozeného muže. Svatbou s 32letým zaměstnancem přepravní společnosti Keiem Morijou princezna přišla o šlechtický titul a císařská rodina se tak dál zmenšila, uvedla agentura Reuters. Princezna Ajako je dcera zesnulého prince Takamada, což byl bratranec japonského císaře Akihita.

Členové japonského císařského dvora si již nejméně po tři generace smějí svobodně vybrat, s kým vstoupí do manželského svazku. Prvním korunním princem, který si vzal neurozenou manželku, byl právě stávající císař Akihito. S císařovnou Mičiko se poznal na tenisovém kurtu.

Pokud se ovšem ženy z císařské rodiny provdají za neurozenou osobu, musejí se podle zákona vzdát šlechtického titulu, oficiálního členství v císařské rodině i příspěvku od státu a musejí se také odstěhovat z císařského paláce.

Nejstarší vnučka císaře Akihita je rovněž zasnoubena s neurozeným mužem. Princezna Mako si má vzít svého spolužáka z univerzity Keie Komunura v roce 2020.

Japonská císařská rodina se potýká s nedostatkem mužských dědiců trůnu. Ti jsou v současné době pouze čtyři – Akihitovi dva synové, princ Naruhito a princ Fumihito (Akišino), dále pak Akihitův bratr, jemuž je přes 80 let, a dvanáctiletý syn prince Fumihita, který se jmenuje Hisahito.

Císař Akihito již oznámil, že příští rok abdikuje. Jeho nejstarší syn, korunní princ Naruhito, nastoupí na trůn 1. května.

Zmenšování císařské rodiny podnítilo výzvy ke změně nynějšího zákona o nástupnictví na japonský trůn, který platí od roku 1947. Podle něj je nástupnictví zaručeno jen v mužské linii, ženy se dědičkami trůnu stát nemohou. Konzervativci ale možnost, že by se dědičkou chryzantémového trůnu stala žena, rezolutně odmítají.

Tradiční šintoistický svatební obřad se konal v tokijské svatyni Meidži, která je zasvěcena pradědečkovi princezny, někdejšímu císaři Meidžimu. Kei Morija slíbil, že pomůže princezně Ajako přivyknout si na život neurozených lidí. „Chci, abychom společně, ruku v ruce, spolupracovali a vytvořili rodinu plnou úsměvů,“ řekl novinářům.

,

29. října 2018