Češi vydáni na pospas velké trojce. Velcí operátoři rozjedou kvůli aukci velký lobbing
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Současný trh je pro tři velké operátory velmi příznivý. Stávající ceny jsou pro koncové uživatele jedny z nejvyšších v Evropě a naděje se upínají k chystané podzimní aukci na nového mobilního operátora. Přinese však příchod nového poskytovatele nějakou změnu? Podle předsedy podvýboru pro telekomunikace Martina Jiránka (Piráti) určitě dojde ke změně cen. Tři největší operátoři však budou mít velký zájem na tom, aby se cena nijak radikálně nezměnila. Vláda Andreje Babiše měla materiál k návrhu o postupu do aukce kmitočtů probrat na pondělním jednání. Nakonec byl dokument stažen z programu.
Jaké jsou prostředky k tomu, abychom přilákali potenciální zájemce do chystané aukce kmitočtů?
Ideálně se musí sejít dvě činnosti. Za prvé musíme co nejlépe nastavit systém, do kterého bude nový operátor přicházet. Tedy například právě zákon o elektronických komunikacích a samotné podmínky aukce. Za druhé musíme s možnými zájemci z řad zájemců mluvit. Důležité je si uvědomit, že o náš stát není mezi operátory velký zájem. Zatím se o pozici na aukci přihlásil pouze malý český operátor Nordic Telecom, jinak v zahraničí o nás moc nevědí. Jsme pouze malý uzavřený trh, který si rozdělili tři giganti. Proto musíme být v oslovování dalších zájemců aktivní.
Co si od chystané aukce slibujete?
Že umožní příchod čtvrtého operátora a ten rozhýbe konkurenční boj a sníží ceny koncovým uživatelům. Aukcí na kmitočty již bylo za více než posledních dvacet let několik, ale tato je hodně unikátní v tom, že ji dost dobře nejde snadno opakovat. Využitelné frekvence, které se budou dražit, nejsou nafukovací. Když se přes aukci nepovede přivést kvalitního a motivovaného čtvrtého operátora, nebudeme si moci za dva roky říct, že uděláme aukci další. Současný stav se tak může při nejhorších scénářích zablokovat na dalších 15 let. Proto je třeba, aby vláda brala aukci maximálně vážně.
Neobáváte se lobbingu ze strany stávajících operátorů, kteří budou chtít získat na trhu spojence?
To není obava, to je jistota. Bude zde velký tlak na to, aby se nic moc nezměnilo. Víme z čísel zisků, tržeb a marží, že se u nás všem třem operátorům daří velmi dobře. Konkurenční boj se děje na poli nabídek pro firmy, ale ceníkové ceny pro velkou část koncových zákazníků zůstávají i nadále de facto neměnné. Jen se trochu přídávají data. Na jednu stranu je to logické. Operátoři se zodpovídají svým akcionářům a ti požadují stabilní vysoké zisky. Bohužel však tento zisk pro akcionáře z velké části vytváří právě koncoví uživatelé. Ti totiž svými vysokými cenami tarifů doplácí na superlevné nabídky státních organizací a velkých firem, které mají jako třeba Ministerstvo financí neomezené volání i data za méně než 200 korun.
Jaké jsou nástroje k tomu, aby na takový lobbing nedošlo? Můžeme upravit podmínky aukce tak, aby se stal vstup čtvrtého operátora pro stát nejvýhodnější?
Z mého pohledu je velmi důležité, aby Český telekomunikační úřad měl politickou podporu. Nesmí zde nastat situace, kdy ministryně průmyslu řekne, že to je věcí pouze ČTÚ. Ideálně by zde měla být maximální spolupráce ministerstva s ČTÚ a experty v oboru na nastavení co nejlepších podmínek aukce a následném lákání čtvrtého operátora. Bohužel z posledních vyjádření paní ministryně tuto maximální spolupráci a tah na branku necítím.
Je na sehnání potenciálních zájemců pozdě?
Není pozdě, ale dostáváme se na hranu. Podmínky aukce by měly být připraveny zhruba okolo letních prázdnin. Pokud se během dubna osloví pět operátorů a povede se s nimi relevantní dialog, tak je dostatek času. Je to ale o aktivním hledání. Příkladem může být Belgie, kde mají situaci možná ještě horší než u nás. Jejich ministr Alexander De Croo ale už před dvěma lety v médiích prohlašoval, že chystají novou akci a získání čtvrtého operátora. Od té doby na tom také už dva roky čile pracuje. U našeho ministerstva průmyslu jsme nic výrazného neslyšeli, kromě posledních výroků paní Novákové. Realita je taková, že se s žádným operátorem zatím vážně nejednalo.
V zahraničí příchod čtvrtého operátora přinesl razantní snížení cen. Je to pravidlo?
Neslyšel jsem o státu, kde by čtvrtý operátor nepřinesl změnu ceny směrem dolů. Je to logické. Ve chvíli, kdy nový operátor vstupuje na trh, musí mít byznys plán nastavený na získání určitého minimálního počtu zákazníků, kdy už začnou vycházet čísla. U nás je to zhruba milion a půl zákazníků. A ty nezískáte tím, že nabídnete stejné ceny. Musíte zaútočit lepšími službami a cenami. Přesně tak, jak to udělal Iliad v Itálii.
Často se hovoří o zájmu společnosti Huawei o vybudování sítě 5G. Znamená příchod čtvrtého operátora i možné bezpečnostní riziko?
Příchod čtvrtého operátora bezpečnostní riziko nepředstavuje. Určitě bych jako paní ministryně neříkal, že kvůli kauze Huawei a bezpečnostním rizikům je třeba celou aukci brzdit.
Po výrocích paní ministryně Novákové se do řešení aukce vložil premiér Andrej Babiš. Je to signál toho, že ministryně svou práci nezvládá?
Panu premiérovi jednoznačně došla trpělivost. Bylo to dobře vidět na tiskové konferenci, kde výroky odsoudil. Navrhované změny zákona o elektronických komunikacích, které jsou v gesci ministerstva průmyslu a obchodu zde představovali jen lidé, kteří nemají s ministerstvem nic společného. Myslím tím Vladimíra Dzurillu (vládní zmocněnec pro IT), poslance Patrika Nachera a pana premiéra. Před novináři nikdo z ministerstva nebyl, což výstižně odpovídá na vaši otázku.