volby v okresních městech

V menších městech má ANO problém, voliči preferují spíše nezávislá hnutí

volby v okresních městech
V menších městech má ANO problém, voliči preferují spíše nezávislá hnutí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše se veřejně chlubí vítězstvím v drtivé většině českých krajských měst. Kandidáti ANO však mají problém oslovit voliče v menších okresních městech. Hnutí, jež v posledních letech dominuje celostátní politice, zvítězilo jen v 13 z 57 okresních měst, pokud nepočítáme krajská města. Nejhorších výsledků se ANO dočkalo v nejmenších okresních městech, v nichž obyvatelé preferovali spíše místní nezávislá hnutí. Obecně lze dle výsledků konstatovat, že čím menší město, tím má hnutí ANO menší šanci na úspěch v komunálních volbách. Kde se lidé znají lépe navzájem, tam dají méně pravděpodobně svůj hlas hnutí současného premiéra.   

Babišovo hnutí zvítězilo jen ve 3 z 18 okresních měst do 20 tisíc obyvatel. V Českém Krumlově jen těsně porazilo lidovce, přesto získalo pouhých 13 % hlasů. Výraznějšího úspěchu dosáhlo jen v Lounech a Jičíně. V ostatních 15 městech hnutí převážně daleko zaostalo za místními sdruženími. Například v Jeseníku drtivě zvítězilo sdružení Jeseník srdcem s 41 % hlasů. Ve městě přitom poslední čtyři roky vládlo právě hnutí ANO. 

Hnutí současného premiéra výrazně neuspělo ani v Benešově, kde bylo přitom reprezentováno i středočeskou hejtmankou Jaroslavou Jermanovou. Na vítěznou Volbu pro Benešov hnutí ztrácelo téměř 25% hlasů. Vyloženě za debakl může ANO považovat svůj volební výsledek v Prachaticích, kde obsadilo pouhé jedno křeslo v zastupitelstvu.

Podobná čísla panují i ve městech s dvaceti až třiceti tisíci obyvateli. Z 19 měst zvítězilo hnutí ANO rovněž jen ve třech. Těsného vítězství dosáhlo v Chrudimi a výraznějšího v Sokolově a Šumperku. V dalších městech hnutí ANO útočilo na vítězství již častěji, například v Havlíčkově Brodě, kde ztrácelo jen desetinu procenta na vítěznou ODS, nebo v Novém Jičíně, kde bylo poraženo ČSSD o jedno procento hlasů. Ve zbytku „středně velkých“ měst dosahovalo ANO výsledků mezi 12 % až 23 % hlasů.

S rostoucím počtem obyvatel ve městech rostla i šance hnutí ANO uspět v komunálních volbách. Ze sledovaných okresních měst mělo ANO největší úspěch v těch, které mají více než 30 tisíc obyvatel. ANO zvítězilo hned v 7 ze zbylých 20 okresních měst. Hnutí suverénně opanovalo volby například v Příbrami (39 % hlasů) nebo v Děčíně (28 %). Radovat se mohlo i v České Lípě, Opavě, Prostějově či v Přerově.

Hra čísel však nemusí platit pokaždé. Výsledky ukazují, že Babišovo hnutí může propadnout i ve větších městech. Jako příklad lze uvést Kolín, kterému suverénně vládne s téměř 63 procenty hlasů hnutí Změna pro Kolín vedené oblíbeným poslancem a starostou Vítem Rakušanem. ANO zde získalo pouhých 11 %. Zvítězit se hnutí ANO nepodařilo ani v moravskoslezském Frýdku-Místku a Karviné, kde se nadále daří jinak strádající ČSSD.

, voš

9. října 2018