HAMÁČKOVY VIZE

Hamáček: K otevření okresů by mělo dojít 12. dubna. Pak by se mohlo postupně rozvolňovat

HAMÁČKOVY VIZE
Hamáček: K otevření okresů by mělo dojít 12. dubna. Pak by se mohlo postupně rozvolňovat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

"Pokud se něco zásadního nezmění a nezhorší, tak vláda už nebude žádat o prodloužení nouzového stavu a od 12. dubna padnou plošná opatření," řekl v rozhovoru pro deník Právo vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jednalo by se tedy o zrušení uzávěry okresů a konec nočního zákazu vycházení, zrušení zákazu pití alkoholických nápojů na veřejnosti prý není ve hře. K nadcházejícím volbám předsedy strany Hamáček říká, že z kandidátů má řešení pro ČSSD jen on.

Podle Hamáčkových odhadů by rozvolňování mohlo postupovat stejně, jako tomu je v Portugalsku, tedy postupné rozvolňování po čtrnácti dnech. "Nejdřív plošná opatření a školy, potom mohou přijít obchody, služby, zahrádky v restauracích a postupně se to bude uvolňovat," myslí si Hamáček. "Ale to jsou všechno moje odhady. Byl bych nerad, aby bylo v titulku napsáno, že se od konce dubna otevřou restaurace, ale tohle je můj odhad," dodal.

V minulých dnech oznámil vicepremiér Hamáček spolu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (ANO), že policie spolu s hygieniky bude intenzivně kontrolovat lidi v karanténě a izolaci, k takovým kontrolám ale dosud nedošlo. Podle Hamáčka je to problémem ministerstva zdravotnictví, se kterým se nedokázali dohodnout na tom, jak budou takové kontroly probíhat. Policejní prezident Jan Švejdar se tedy dohodl s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, že kontroly budou probíhat stejným způsobem jako doposud. "Pokud se ti, co chtěli v karanténě chodit po ulici, lekli, tak je to dobře, protože to zabrání šíření nakažlivé nemoci. Šlo ale o problém ministerstva zdravotnictví. Kdyby tam byl ministr za sociální demokracii, tak se tohle nestalo," dodal k situaci Hamáček.

V další části rozhovoru se předseda sociální demokracie vyjádřil k volebnímu sněmu ČSSD, ke kterému má dojít v půlce dubna, a k nahrazování některých ministrů ve vládě. To souvisí převážně s požadavky prezidenta Miloše Zemana, který je nespokojený s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), a který debatoval s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nad jeho výměnou. Podle Hamáčka je podle koaliční smlouvy věcí ČSSD, kdo sedí na ministerských křeslech sociální demokracie, a ta prý žádné změny nechystá.

V sociální demokracii je ale momentálně nejžhavějším tématem volba předsedy strany. Kromě ministra Petříčka, který chce z předsednického křesla sesadit Jana Hamáčka, ohlásila svou kandidaturu i bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Ta ale na rozdíl od Hamáčka s Petříčkem nepředstavovala své vize napříč krajskými pobočkami ČSSD. "Podle pravidel sjezdu ji musí nominovat deset delegátů, takže pokud sežene jejich podpisy, může kandidovat. Ale já jsem zatím od ní neslyšel žádnou vizi, jak to chce se sociální demokracií dělat, k tomu asi dostane prostor na sjezdu. Žádné obavy z toho nemám," říká Hamáček a dodává, že je přesvědčený o tom, že on má pro sociální demokracii to nejlepší řešení.

 

, kap