krvavá Srí Lanka

Velikonoční masakr. Exploze na Srí Lance zabily téměř 200 lidí vč. desítek cizinců. Stovky raněných

  -

teror na Srí Lance, Foto: Reuers 

krvavá Srí Lanka
Velikonoční masakr. Exploze na Srí Lance zabily téměř 200 lidí vč. desítek cizinců. Stovky raněných

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejméně 185 lidí v neděli přišlo o život a dalších zhruba 400 utrpělo zranění při explozích v několika kostelech a hotelech na Srí Lance. Podle dosavadních informací je mezi mrtvými asi 35 cizinců, jejichž národnost zatím není známa. Bilance se nepřestává zhoršovat. Mnoho zraněných je v kritickém stavu. Podle místních úřadů šlo o simultánní výbuchy ve třech kostelích a ve třech hotelech, k nimž došlo téměř současně v rozmezí půl hodiny. Podle místních úřadů mohlo jít ve dvou případech o sebevražedné atentátníky. Spekuluje se o muslimských extremistech jako pachatelích. České ministerstvo zahraničí zjišťuje, zda mezi postiženými nejsou občané České republiky.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, v bezpečí. Na ostrov jezdí ale mnogho Čechů individuálně. Papež odhadl, že na ostrově může být teď, na konci turistické sezony, až 400 Čechů. V dobrovolné cestovní databázi DROZD se jich zaregistrovalo 92.

Ze Srí Lanky byl mezitím ohlášen další, v neděli už osmý výbuch. Osmá exploze je hlášena z obytného komplexu na severním předměstí Kolomba. Při sedmé byl zasažen hotel na jižním předměstí a o život připravil dva lidi.

Podle některých regionálních médií už byly identofikování dva sebevražední útočníci na křesťanské objekty. Jsou jimi Zahran hashim, který se s bombou odpálil v hotelu Shnagri La, a dále Zahran Hashim, který zaútočil na kostel v Batticalao.

Vláda vyhlásila počínaje 18:00 místního času (14:30 SELČ) dvanáctihodinový zákaz vycházení. Na pondělí a úterý ohlásila také volné dny. Vláda nechala rovněž zablokovat hlavní sociální sítě.

Srílanská média uvádějí, že policie dostala už před deseti dny informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle.

Srílanský premiér svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval občany, aby darovali krev pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Úřady také ohlásily mimořádná opatření v dopravě. Na mezinárodním letišti u Kolomba platím mimořádná bezpečnostní opatření, pasažéři se musejí dostavit už čtyři hodiny před letem. Správa železnice oznámila, že do vlaků nebudou vpouštěni lidé s velkými zavazadly. Na nádražích provádí personál i policisté prohlídky.

Prezident Maithripala Sirisena vyzval veřejnost, aby zachovala klid. Vydal bezpečnostním složkám příkaz útoky vyšetřit a potrestat viníky.

 

, ,

21. dubna 2019