Rodině při tornádu zemřelo dítě i dědeček. Od kraje dostane 400 tisíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Rodině z Moravskoslezského kraje, jejíž dítě zemřelo v souvislosti s řáděním ničivého tornáda na jižní Moravě, poskytne moravskoslezské hejtmanství finanční pomoc ve výši 400.000 korun. Dalších pět milionů korun pak kraj věnuje Jihomoravskému kraji na odstranění následků tornáda. Novinářům to v pondělí řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkově se na pomoc lidem z Moravy vybralo přes 700 milionů korun.
„V místě katastrofy byla i rodina z Moravskoslezského kraje a byla fatálně zasažena. Poškozená rodina obdrží výpomoc ve výši celkem 400 000 tisíc korun, dnes tento dar schválila rada kraje,“ uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. Hejtman doplnil, že rodině zemřelo dítě. Podle Vondráka zemřel i dědeček, u kterého byli na návštěvě. Další tři členové rodiny utrpěli poranění.
Radní rozhodli také o další pomoci. „Moravskoslezský kraj finančně pomůže zmírnit následky ničivého tornáda na jižní Moravě. Krajští zastupitelé budou na svém nejbližším jednání schvalovat finanční pomoc ve výši minimálně pět milionů korun,“ uvedla mluvčí. Podle Vondráka se pak ještě musí najít způsob, jak kraj peníze poskytne.
Pomoci chce i Karviná. Vedení magistrátu zašle finanční dar 100 000 korun do pěti obcí nejvíce poškozených tornádem. Částku 20 000 korun obdrží obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a město Hodonín. Rozhodla o tom v pondělí na svém mimořádném zasedání karvinská městská rada.
Celkem se vybralo přes 700 milionů korun
Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k pondělnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtě 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se v pondělí odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla za Nadaci Via Hana Sedláková. Na konkrétnějších závěrech by se měli dohodnout v úterý.
„S ohledem na obrovské množství příspěvků chceme mít společný postup. Bavili jsme se i o rozdělení rolí, například my primárně můžeme okamžitě posílat peníze, naopak Člověk v tísni zase více mapuje situace v terénu. Jakým způsobem, kam a komu peníze pošleme, budeme řešit na zítřejší (úterní) schůzce. Snad na začátku příštího týdne by už první rodiny mohly dostat peníze,“ uvedla Sedláková.
Ředitele Diecézní charity Oldřicha Haičmana vlna podpory ohromila. „Peníze z naší sbírky budou využity na následnou pomoc, a to obnovu domovů, která začne v následujících týdnech. Naše týmy budou zjišťovat konkrétní škody a s tím související potřeby. Na základě toho budou peníze rozdělovány. Tato pomoc je nejdůležitější a je dlouhodobá. Pohybuje se řádově v měsících až roku,“ řekl Haičman.
Výtěžek ze sbírky bude Charita rozdělovat tak, aby lidé mohli obnovovat své domovy a vrátit se k životu před katastrofou. Prioritně chce pamatovat hlavně na seniory, rodiny s více dětmi, nemocné nebo samoživitele
Sbírky spustilo už ve čtvrtek večer několik organizací. Část peněz plánují uvolnit v nejbližších dnech na okamžité potřeby obyvatel zasažených obcí, což jsou především Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Člověk v tísni dosud vybral přes 90 milionů korun, které kromě v jihomoravských obcích pomohou také na Lounsku, kde bouře výrazně poničila obec Stebno. Tým Člověka v tísni se také o víkendu spolu s Charitou, Červeným křížem či Adrou připojil k mapování škod, aby zjistili, čeho je na místě nedostatek a co je potřeba.
Červený kříž zatím vybral 57 milionů korun. Část vyčlenil na okamžitou pomoc, další rozdělení bude koordinovat se starosty postižených obcí. „Rozsah této tragédie je veliký a následky se budou likvidovat dlouhodobě. Částky i u ostatních sbírek jsou opravdu velmi vysoké,“ poznamenala Miroslava Jirůtková z Červeného kříže.
Přes organizaci Adra lidé přispěli 26 miliony korun. „V příštích dnech budeme dělat monitoring v domácnostech a do konce týdne chceme darovat desítky až stovky tisíc,“ uvedla Miroslava Illetšková z Adry.
Na stránkách donio.cz posílají lidé peníze přímo konkrétním rodinám. Přes pět milionů věnovali již na pomoc Mackovým z Moravské Nové Vsi, jejichž dcera se v době tornáda vracela autobusem z Hodonína a utrpěla těžké zranění. Bouře také poničila dům rodiny, kde zároveň provozovali prodejnu potravin.
Přispívají také podnikatelé. Například Nadace Karel Komárek Family Foundation věnovala 150 milionů, které v prvním kole pomohou zaměstnancům a rodinným příslušníkům společnosti Moravské naftové doly.
Moravská filharmonie Olomouc se rozhodla věnovat poničeným obcím výtěžek 106.760 korun ze vstupného ze sobotního venkovního koncertu. „Open air koncerty, které v této době pořádáme, představují pro Moravskou filharmonii jakési pomyslné nadechnutí se po těžké době koronakrize. Toto období jsme překonali také díky našim posluchačům a příznivcům, kteří v minulých měsících sledovali naše on-line koncerty. I my bychom nyní chtěli přispět podporou tam, kde to je potřeba,“ uvedl ředitel filharmonie Jonáš Harman.