Anastacia, Gauguin a pražská kavárna

Anastacia, Gauguin a pražská kavárna

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Festival klasické hudby

Hlavní linkou festivalu Pražské jaro bude připomínka stého výročí založení republiky. Zazní hudba českých a slovenských autorů, jejichž tvorba nalezla odezvu na světových pódiích a přispěla tím k vytváření moderního kulturního obrazu státu. Mou vlast zahraje Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, závěrečný koncert bude patřit Slovenské filharmonii.

Zahajovací koncert Pražského jara zazní 12. května v Obecním domě.

Anastacia v Česku

Popová hvězda Anastacia, jež se celosvětově proslavila hity I‘m Outta Love nebo Left Outside Alone, přijíždí po devíti letech do Prahy s albem Evolution. Desku, jež vznikla ve Stockholmu, produkoval Anders Bagge, který v minulosti spolupracoval například se Céline Dion, Janet Jackson nebo Madonnou.

Koncert se uskuteční 12. května ve Foru Karlín.

K minulosti Brna

Autobiografická, hořce ironická sonda do hlubin sváru jedné prominentní brněnské rodiny z pera Milana Uhdeho. Honosná funkcionalistická stavba se zde stává ústředním antihrdinou, fiktivní křižovatkou emocí, jíž malé osobní křivdy, vzájemné konflikty a zaprášená tajemství procházejí ruku v ruce s velkými dějinami 20. století. Režie se ujal Břetislav Rychlík.

Inscenaci Zázrak v černém domě uvádí divadlo Reduta.

Pražská kavárna

Možná jste si toho ještě nevšimli, ale v roce 2018 se v Česku začali ztrácet lidé. Kam zmizeli? Má v tom snad prsty jezevec, který brousí kolem a touží být nesmrtelný? A jak to vnímá venkov? Autorská inscenace herců pod vedením Jacoba Erftemeijera vzniká jako kolektivní dílo, složené z postřehů, vtipů a improvizací hereckého týmu.

Inscenaci Kauza pražské kavárny uvádí Švandovo divadlo.

Cesta na Tahiti

Paul Gauguin opouští Paříž, rodinu i přátele a v roce 1891 se usazuje na exotickém ostrově Tahiti, aby zde načerpal inspiraci pro své obrazy v divoké přírodě. Zdánlivý ráj se ale mění v místo samoty a chudoby, na němž umělec zápasí s odmítnutím i pochybami. Poznává zde ale domorodou krásku Tehuru, která se stává jeho ženou i múzou.

Gauguin, Fr., drama, 102 min. V kinech od 10. května.

Human Flow

Miliony lidí na naší planetě mají extrémně silný důvod opustit svůj domov a vydat se na cestu. Sucho, hlad, vybombardovaný dům, zmasakrovaní sousedé, umučený manžel… Celosvětově uznávaný umělec Aj Wej-wej byl sám v minulosti uprchlíkem. Jeho dokument se proto na tragické osudy uprchlíků v dnešní uprchlické krizi dívá jinak než řada z nás.

Human Flow, Něm., doku., 140 min. V kinech od 10. května.

Alfred Neumann

Výstava významného moderního architekta a brněnského rodáka Alfreda Neumanna. Pro svůj židovský původ byl deportován do Terezína, po únoru 1948 emigroval do Izraele, kde se stal mimo jiné děkanem architektury a reprezentoval zemi na prestižním srazu architektů CIAM. V šedesáti pěti letech odešel do Kanady, v Québecu založil školu architektury a roku 1968 zde po krátké nemoci zemřel.

Výstava je k vidění v Domě umění města Brna do 10. června.

Proč člověka něco bolí?

Co se změnilo, když si Jaromír Jágr vzal delší hokejku? Jak přišel na své onemocnění kardinál Vlk? Proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí? Knižní rozhovor, který se známým fyzioterapeutem prof. Pavlem Kolářem vedla publicistka Renata Červenková, přináší řadu užitečných o fungování lidského těla.

Renata Červenková, Pavel Kolář: Labyrint pohybu. Vyšehrad, 264 str.

11. května 2018