Nepál zakázal výstupy na Everest sólistům i horolezcům s amputací nohou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Nepál zakázal horolezcům sólové výstupy do hor, a to včetně Mount Everestu, ve snaze snížit počet nehod. Nová bezpečnostní pravidla zakazují také lezení horolezcům, kteří mají obě amputované nohy nebo jsou slepí. Informuje o tom server BBC.
Podle vyjádření nepálského úřadu pro turismus musela být přijata bezpečnostní opatření kvůli zvýšení bezpečnosti a snížení počtu úmrtí v horách. Letos se přitom pokusil zdolat nejvyšší horu světa rekordní počet horolezců. Společně s tím ale vzrostl i počet úmrtí při výstupu.
Mezi nově zavedená pravidla patří také výstup pouze za doprovodu horského průvodce. Nepálské úřady si od nařízení slibují i zvýšení jejich zaměstnanosti.
Nová nařízení kritizují i hendikepovaní horolezci. Například Hari Budha Magar, který plánoval na Everest vylézt, napsal na Facebooku, že se jedná o diskriminaci a nespravedlnost. Nařízení se hodlá vzepřít. „Zdolám Mount Everest, ať už se vláda nařídila cokoli. Nic není nemožné,” uvedl Magar.
Letos zahynulo na Everestu celkem šest horolezců, včetně 85letého Mina Bahadura Sherchana, který se chtěl stát nejstarším mužem, který zdolal nejvyšší horu světa.
Mezi obětmi byl i rychlostní horolezec Ueli Steck, přezdívaný „švýcarský stroj”. Zemřel při expedici s cílem výstupu západním hřebenem (Hornbeinovým kuloárem) bez kyslíkových přístrojů. Stalo se tak při výstupu na horu Nupce, vzdálenou asi dva kilometry vzdušnou čarou od Mount Everestu. Steck zemřel po přibližně kilometrovém pádu. Everest přitom zdolal již roce 2012, tenkrát přes jihovýchodní hřeben, rovněž bez kyslíkových přístrojů.
Od roku 1920 zemřelo na Everestu více než 200 horolezců. Počet mrtvých se začal značně zvyšovat od roku 1980. Mezi nejčastější příčiny úmrtí patří pády, laviny či akutní horská nemoc.