Čeští úředníci pojedou do Bruselu osobně obhajovat dotace pro Agrofert
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
„Humbuk“ kolem návrhu auditní zprávy Evropské komise, který konstatoval střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO), nyní poněkud umlkl. Jednak byla pozornost směřována na zastavení premiérova stíhání v případu Čapí hnízdo. A jednak jsou nyní odpovědi českého ministerstva místního rozvoje a zemědělského fondu na návrhy auditních zpráv na stole Evropské komise. Dění okolo auditů by mělo vyvrcholit v lednu příštího roku jednáním unijního ředitelství pro zemědělství (DG Agri) a zástupců zemědělského fondu, který má udělování zemědělských dotací v Česku na starosti.
„Komise se nyní odpověďmi zabývá a v auditu bude pokračovat v souladu s příslušným právním základem. Lze očekávat, že se následně uskuteční dvoustranné jednání zástupců Evropské komise a dotyčného členského státu,“ uvedl pro Echo24 tiskový atašé Evropské komise Martin Svášek.
Na jednání s Evropskou komisí pojedou zástupci zemědělského fondu (SZIF), který odpovídal na druhý návrh auditní zprávy týkající se zemědělských dotací. Jednání je naplánováno na 28. ledna 2020. „Zde budou mít obě strany dostatečný prostor k výměně svých stanovisek,“ uvedla za SZIF Vladimíra Nováková.
Nováková už dříve řekla, že závěry dosud nezveřejněné auditní zprávy SZIF ve své odpovědi rozporuje. „SZIF na odpovědi spolupracoval s Řídícím orgánem Programu rozvoje venkova. K jejímu obsahu se však nemůžeme blíže vyjádřit. Již dříve jsme informovali, že probíhající šetření je důvěrné a jeho průběh a obsah je nutné až do ukončení šetření chránit. V tuto chvíli tak můžeme pouze konstatovat, že v odpovědi rozporujeme předběžná zjištění, která SZIF obdržel z EK 5. června letošního roku,“ řekla mluvčí fondu Vladimíra Nováková.
Stejně jako SZIF rozporuje předběžné závěry Evropské komise i ministerstvo místního rozvoje. I to už do Bruselu odeslalo odpověď na první návrh auditní zprávy, který zveřejnila média včetně deníku Echo24 a který konstatuje premiérův střet zájmů. Ministerstvo zatím o účasti na nějakém osobním jednání s Komisí neví. „K dnešnímu dni (čtvrtku 19. září) o ničem nevíme,“ uvedl na dotaz Echo24 za MMR Vilém Frček.
Na konci května a na začátku června dorazily do Česka dvě předběžné auditní zprávy EK, které se týkají střetu zájmů a premiéra Babiše. V první z nich komise v anglicky psaném dokumentu dospěla k závěru, že Babiš má dále vliv na společnost Agrofert a současně má jako premiér vliv na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Odpověď na ni předali zástupci ministerstva pro místní rozvoj na konci srpna stálému zastoupení ČR v Bruselu.
Obsah druhé, která se týkala zemědělských dotací, není známý. Kvůli ní ale tehdy SZIF uvedl, že nebude Agrofertu proplácet dotace od února 2017, kdy Babiš firmu do vložil svěřenských fondů. Agrofertu bylo ze SZIF od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun.
Babiš vracení peněz vyloučil a svůj střet zájmů dlouhodobě odmítá. I Agrofert závěry zveřejněného návrhu auditní zprávy odmítá. Už dříve uvedl, že oba návrhy auditů EK vnímá jako pochybné a neprofesionální.