FILMOVÁ NOVINKA

Češi na Marsu. Do kin jde film, který vznikal v unikátních podmínkách

FILMOVÁ NOVINKA
Češi na Marsu. Do kin jde film, který vznikal v unikátních podmínkách

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do kin míří filmová komedie režiséra Benjamina Tučka Mars. Vznikla na vědecké základně uprostřed pouště v americkém Utahu, kde český štáb získal jako jediný na světě povolení natáčet. Točilo se v modulu pro simulace pobytů na Marsu a jak řekl Tuček, filmový štáb těm, kdo stanici provozují, připadal jako velmi vhodná skupina pro případnou budoucí kolonizaci planety. Film měl premiéru na karlovarském festivalu, do kin vstoupí 16. října.

Stanice v Utahu funguje na principu výběrových řízení, hlásí se tam mise s různým záměrem a programem. Je to nevládní organizace a je na každém, jak si sežene peníze a co tam bude dělat, vysvětlil Tuček. „My jsme byli první, kdo přišel s nápadem natočit tam film. A možná, že dospěli k tomu, k čemu jsme dospěli i my - že pro budoucí kolonizaci jsou filmové štáby vhodné těleso. Každý je zvyklý improvizovat, dělat víc funkcí najednou a vědět, proč přiletěl a že chce i odletět," popsal své zkušenosti.

Natáčelo se na stanici Mars Desert Research Station v autentickém prostředí modulu pro simulace pobytů na Marsu. „Natáčení proběhlo na malé vědecké základně uprostřed pouště. S herci a malým štábem jsme respektovali zásady kosmického výzkumu: oficiální komunikace probíhala v angličtině, soukromé hovory v češtině. Jednoduché pravidlo inspirovalo filmové dialogy. Vědecká základna, ve které jsme natáčeli i bydleli, poskytla autentické interiéry. Patnáct let nepřetržitého provozu se na stanici výrazně podepsalo. Oprýskaný, zanedbaný vzhled jsme využili pro náš příběh,” upřesňuje podmínky natáčení režisér Benjamin Tuček.

Příběh filmu se odehrává v situaci, která připomíná kdysi ambiciózní, ale dávno zapomenuté plány na osídlení planety Mars. Jejich připomínkou zůstala pouze opuštěná základna obývaná osamělým robotem. Ticho a klid rudé planety naruší až česká posádka financovaná ze soukromých zdrojů, jejíž členy na misi dovedly důvody více než rozdílné. Mecenáš výpravy by třeba rád své snoubence splnil přání a oženil se s ní na Marsu.

Ve filmu hrají z velké části herci spjatí s divadelním souborem Vosto5 - Halka Třešňáková, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop, Petra Nesvačilová, ale také Tereza Nvotová, která s Tučkem pracovala na scénáři, nebo Ondřej Doule, architekt, který se zabývá pobytem člověka ve vesmíru a architekturou ve vesmíru a má za sebou spolupráci s NASA. „Sehrál v našem projektu zásadní roli, byl jeho strůjcem, na stanici předtím absolvoval skutečný vědecký pobyt," popsal Tuček zrod filmu.

„Nikdy jsem nechtěl letět do vesmíru a ani natáčení neznamenalo, že bychom letěli do vesmíru. Chtěl jsem letět do Ameriky," uvedl. „Film je o kolonizaci jiných planet a cestou, kterou jsme podnikli z Colorada do Utahu, jsme šli cestou tehdejších dobyvatelů Divokého západu," uvedl. Tamní zjištění pro něj prý bylo motivující paralelou s tím, jak může vypadat kolonizace jakéhokoli vesmírného tělesa, která bude spojená s bojem o suroviny a vykolíkováním území na úkor někoho jiného. „To asi čeká lidstvo kdekoli a kdykoli s jedinou možná výhodou, že tam nebude muset nikoho vyvraždit," zamýšlí se režisér.

Benjamin Tuček natočil v roce 2002 svůj hraný debut Děvčátko. S Markem Najbrtem a Robertem Geislerem je scenáristou filmů Mistři, Protektor a Polski film. Je spoluautorem satirického seriálu Kancelář Blaník o fiktivním pražském lobbistovi a spolupracoval i na filmu Prezident Blaník. Připravuje film Radio Stalin o známém pražském Radiu 1.

, , zd

2. října 2018