Kde vzít na jízdné

Kupování voličů? Zlevněné jízdné by přineslo škrty ve školství či Akademii věd

Kde vzít na jízdné
Kupování voličů? Zlevněné jízdné by přineslo škrty ve školství či Akademii věd

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na konci března schválila vláda premiéra v demisi Andreje Babiše výrazné zlevnění z ceny jízdného pro studenty a důchodce ve vlakové a autobusové dopravě ve výši 75%. Aby si mohla vláda tento krok dovolit, sepsala také návrh položek, na kterých by se mělo šetřit. Mezi rezorty, které by mohly přijít o nejvíce peněz patří například Ministerstvo školství nebo Akademie věd ČR.

Méně by však podle návrhu měly dostat i další rezorty. Nejvíce by ztratilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, které by mohlo přijít o 750 milionů korun. Na druhém místě je právě Ministerstvo školství se 400 miliony korun. Mezi další rezorty, které by získaly měně peněz patří Ministerstvo financí a Ministerstvo vnitra s 250 miliony.

Škrty by se však netýkaly pouze ministerstev. O nemalou částku by také mohla přijít Akademie věd České republiky, která má podle návrhu vlády počítat s částkou o 100 milionů korun nižší.

Přestože se výše navrhovaných škrtů může zdát vysoká, tak jen Ministerstvo školství má v letošním roce hospodařit s částkou 169 miliard korun, kterou má přidělenou ze státního rozpočtu, do které se ještě nezapočítávají prostředky z Evropské unie (se kterými by to bylo přes 176 miliard). Z procentuálního hlediska by tak MŠMT mělo uspořit zhruba necelých 0,24% svého rozpočtu. Akademie věd je na tom o poznání hůře, protože její rozpočet je na rok 2018 5,65 miliardy. Celkově by tak AVČR mohla přijít o 1,77% přidělených prostředků. Celkově by tak všechny rezorty a instituce ze seznamu měly podle návrhu ušetřit 3,258 miliardy korun.

Zlevněné jízdné vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Dopravci se ale budou moci rozhodnout, na kterých spojích slevy umožní, což souvisí s omezenými možnostmi zvyšování kapacity u vytížených linek. Sleva 75 procent z jízdného v železniční i autobusové dopravě pro studenty do 26 let a seniory od 65 let bude platit od chystané změny jízdního řádu 10. června.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je návrh nekoncepční a premiér v demisi si jím pouze kupuje voliče. „Vláda bez důvěry se evidentně inspirovala na Slovensku, kde ale toto opatření nepřineslo avizované pozitivní dopady, protože lidé nechtějí jezdit přeplněnými vlaky, a tak se vrací k dopravě vlastním autem,“ uvedl.

Babiš již v březnu řekl, že vláda v letošním státním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic 2. a 3. třídy, uvedl. Zbytek využije například právě na slevy jízdného.

Schválené opatření slev pro důchodce a studenty má zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro vymezené skupiny cestujících, ve kterých se obecně vyskytuje větší podíl lidí s nízkými příjmy. Současně chce ministerstvo dopravy stimulovat využívání veřejné hromadné dopravy mladými lidmi.

Kompenzace slev dopravcům bude provádět ministerstvo dopravy obdobným způsobem, kterým nyní zajišťuje úhradu současných slev na komerčních spojích v železniční a autobusové dopravě. Zatímco nyní hradí kompenzace asi 240 milionů korun, nově to bude 3,02 miliardy Kč pro železniční osobní dopravu a 2,81 miliardy pro autobusovou dopravu. V souvislosti se slevou bude muset ministerstvo financí upravit svůj výměr pro seznam zboží s regulovanými cenami.

, jk