Pokus o útěk

Zřekla se islámu a bojí se o život. Saúdka opustila hotelový pokoj, ochrání ji zatím OSN

  -

Rahaf Kunúnová -

Foto: Reprofoto Twitter/Brian Krassenstein

Pokus o útěk
Zřekla se islámu a bojí se o život. Saúdka opustila hotelový pokoj, ochrání ji zatím OSN

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Američtí vojáci budou Sýrii opouštět „náležitým tempem“ a USA budou současně pokračovat v boji s Islámským státem (IS). Na twitteru to napsal americký prezident Donald Trump v reakci na nedělní článek listu The New York Times, který předpovídal zpomalení ohlášeného odchodu amerických jednotek ze Sýrie.

Při zastávce v Thajsku jí byl zabaven pas a místní úřady požadovaly její návrat k rodině, která je nyní na dovolené v Kuvajtu.

V rozhovoru s agenturou Reuters osmnáctiletá Rahaf Kunúnová uvedla, že v případě návratu k rodině se obává o svůj život. „Moji bratři, rodina a lidé ze saúdskoarabského velvyslanectví na mě budou v Kuvajtu čekat. Zabijí mě. Můj život je v nebezpečí. Moje rodina mi vyhrožuje smrtí za ty nejbanálnější věci,“ řekla.

Na dotaz, proč se rozhodla utéci do Austrálie, Saúdská Arabka popsala, že dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. „Nenechají mě řídit auto ani cestovat. Utlačují mě. Miluji život a práci, jsem velmi ctižádostivá, ale rodina mi brání žít naplno,“ citovala Kunúnovou agentura Reuters. „Vyhrožují mi a nedovolují mi pokračovat ve vzdělání,“ dodala a popsala, jak ji rodina věznila šest měsíců v jejím pokoji za to, že si ostříhala vlasy.

Zpravodajskému serveru BBC News Kunúnová řekla, že se zřekla islámu, a proto se bojí násilné reakce příbuzných. Naopak podle výpovědi thajského imigračního úředníka Kunúnová chce útěkem především uniknout předem dohodnutému sňatku. Ve svých příspěvcích na sociálních sítích žena uvedla, že pochází z vlivné saúdskoarabské rodiny, blíže ji ale neidentifikovala.

Ve svých příspěvcích na twitteru žádala Kunúnová o pomoc Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Úřad dnes oznámil, že thajské úřady jeho představitelům umožnily se s Kunúnovou setkat, odmítl ale sdělit podrobnosti o schůzce. Podle dřívějšího prohlášení UNHCR má Kunúnová platná australská víza.

O útěk se Kunúnová pokusila během rodinné návštěvy Kuvajtu. Je přesvědčena, že v Thajsku byla zadržena na žádost saúdskoarabských úřadů, které to ale popírají. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí uvedlo, že žena byla na letišti v Bangkoku zadržena pro porušení thajských imigračních zákonů.

V pondělí Kunúnová odmítla nastoupit na zpáteční let do Kuvajtu, k němuž se ji chystali doprovodit imigrační úředníci. Zůstala ve svém hotelovém pokoji, jehož dveře podle videonahrávky zveřejněné na twitteru zabarikádovala stolem a matrací.

Šéf thajské imigrační policie prohlásil, že za Kunúnovou míří její otec. Úřady prý uvidí, zda bude žena ochotna vrátit se s ním do vlasti. „Tato žena se nechce vrátit zpět a my ji nebudeme nutit. Dnes večer nikam poslána nebude,“ řekl. „Thajsko je země úsměvů. Nebude nikoho posílat na smrt. Budeme ctít lidská práva,“ dodal.

Saúdská Arábie je dlouhodobě kritizována za porušování práv žen, které mimo jiné potřebují souhlas svého poručníka – obvykle svého otce či manžela – aby získaly pas, mohly odcestovat do ciziny, otevřít si bankovní účet, začít pracovat nebo se provdat. „Pokud jsou prchající saúdskoarabské ženy proti své vůli vráceny rodině, mohou čelit krutému násilí, omezování svobody a dalšímu zneužívání ze strany příbuzných,“ varoval Michael Page z mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

,