BAKALA VS ZEMAN

Dozvuky ‚zmr.ů‘. Zdeněk Bakala prý zvažuje mezinárodní právní kroky vůči Zemanovi

BAKALA VS ZEMAN
Dozvuky ‚zmr.ů‘. Zdeněk Bakala prý zvažuje mezinárodní právní kroky vůči Zemanovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Po řadě let snižování se průměrný dluh českých dlužníků loni meziročně zvýšil o 4000 korun. Češi v roce 2017 průměrně dlužili 29.700 korun, zatímco o rok dříve to bylo 25.700 Kč. Stále platí, že si častěji a více půjčují muži (54 procent dlužníků s průměrným dluhem 31.500 Kč), zatímco u žen činí průměrný dluh 27.200 Kč. Vyplývá to z analýzy společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek.

Právníci podnikatele údajně zkoumají možnosti ochrany osobnostních práv na mezinárodní úrovni, teoreticky skrze arbitráž. Podle odborníků, které oslovil deník E15, by mohl Bakala uspět díky právnímu institutu, který využívají mezinárodní investiční smlouvy mezi jednotlivými státy. „Tento standard je využíván na ochranu investorů a je známý, volně přeloženo, jako povinnost plné ochrany a bezpečnosti osob. Dosud se důvodně používal v subsaharské Africe, hlavně v Zimbabwe, anebo v Jižní Americe, typicky v Chile,“ vysvětlil pro E14 expert na arbitráže Radek Šnábl.

To podle odborníků znamená, že jednání státu nebo osob, jejichž jednání lze státu přičíst, musí předcházet jakémukoliv chování, které může investora poškodit. „To, co použil prezident, je v podstatě taková forma veřejné výhrůžky,“ řekl pro E15 jeden z právních expertů.

Bakalova mediální zástupkyně Šárka Samková se k informacím, zda Zdeněk Bakala zvažuje právní kroky, odmítla vyjádřit. „Zůstáváme u původního vyjádření ze začátku minulého týdne, a to že je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta České republiky,“ řekla pro E15 Samková.

, zd

22. října 2018