kontroverzní svaz

Bojkot Vodičkova svazu pokračuje. Kubera se odmítl zúčastnit pietního akt

kontroverzní svaz
Bojkot Vodičkova svazu pokračuje. Kubera se odmítl zúčastnit pietního akt

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) v čele s kontroverzním Jaroslavem Vodičkou se v poslední době ocitá v nemilosti značné části veřejnosti a politického spektra. Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se odmítl zúčastnit pietního aktu v Krupce, kde se v úterý připomínala památka 313 obětí pochodu smrti. Akt byl spolupořádán právě ČSBS. K památníku tak ústavní činitel položil květiny o hodinu dříve. Podobným způsobem proběhla nedávno pieta hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka. Kubera serveru Echo24 potvrdil, že bojkot akcí Vodičkova svazu bude pokračovat.

V úterý se tak jednalo v krátké době o druhý pietní akt, kterého se vedení Senátu odmítlo zúčastnit kvůli tomu, že ho pořádá ČSBS. „Pietní akt pořádá město Krupka ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu, hlavním řečníkem má být jeho předseda Jaroslav Vodička. Takové obsazení považuji za problematické, a proto jsem se rozhodl, že květinu položím k památníku 313 obětí pochodu smrti sám, ještě před začátkem pietního aktu,“ uvedl Kubera na sociálních sítích před začátkem akce.

„Nechci být spojován s politickými názory spolku, jehož vedení v poslední době záměrně vyvolává kontroverze,“ dodal předseda Senátu.

„Proběhlo to důstojně za účasti armády, akorát o něco dříve,“ osvětlil Kubera průběh akce pro Echo24. Zároveň deníku Echo24 potvrdil, že se chystá podobným způsobem postupovat i v případě dalších akcí spjatých s Českým svazem bojovníků za svobodu, dokud se nezmění jeho vedení.

Samostatně hodinu před akcí kontroverzního vedení Českého svazu bojovníků za svobodu uctili v březnu zástupci obou komor Parlamentu, ministerstva obrany, Prahy i odbojářských sdružení také památku hrdiny protinacistického odboje Václava Morávka.

„Nemůžeme se účastnit akcí Českého svazu bojovníků za svobodu už z principu. Jejich vedení v současné době není zárukou, že akce proběhnou vždy pouze se záměrem uctivé připomínky významných osobností a jejich činů,“ uvedl tehdy místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS).

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička řekl, že jeho svaz nechce být politickým spolkem a zasahovat do politického dění. „Proto očekáváme spolupráci a vstřícnost se všemi představiteli politického, společenského a kulturního života se všemi spolky, které hájí zájmy a odkaz válečných veteránů,“ uvedl.

Doporučení Senátu a kritika ministra obrany

Senát nedávno doporučil svým členům zvážit účast na vzpomínkových akcích pořádaných ČSBS. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jsou tyto akce zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO. Oberfalzer k tomu uvedl, že „nesmíme připustit zpochybňování“ členství v obranném společenství demokratických států.

Metnar v březnu zdůraznil, že spolek sdružuje válečné veterány, odbojáře, partyzány a jejich pozůstalé či rodinné příslušníky. Je v něm podle něj mnoho lidí, kteří si pozornost zaslouží. Jeho vedení ale označil za kontroverzní. Akce ČBSB jsou podle něj zneužívány k politické agitaci a k útokům proti českému spojenectví v NATO.

Metnar tak narážel na akci k 80. výročí okupace, na které poslanec Václav Klaus mladší přirovnal plán francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu EU k antisemitské knize Mein Kampf Adolfa Hitlera. Na akci vystoupili také představitelé KSČM, SPD a ČSBS. Kontroverze spolek vyvolal i v minulosti. Například když Vodička ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka.

 

Vojtěch Šeliga