I já už pociťuju bezmoc, občanská neposlušnost je cesta do pekla, tvrdí Vondra a přichází s „desaterem“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko je k druhému březnovému dni na druhém místě v počtu úmrtí v souvislosti s covidem-19 na světě. Europoslanec za ODS Alexandr Vondra hovoří o smutné záležitosti a označuje náš stát za „černou díru“. Podle něj byly na začátku pandemii všechny země ve stejné situaci, česká vláda i společnost ji ale nezvládly. Vondra v sepsaném „desateru“ na svém Facebooku kritizuje tvrdý jarní lockdown, nefungující instituce nebo chybějící empatii. Přiznává bezmoc ale zároveň odmítá, že občanská neposlušnost by byla řešením.
„Virus je nový, lidstvo s ním nemělo zkušenost. Nebyl lék ani vakcína. V tom byla situace pro všechny stejná. Ale lépe se s ní vyrovnávají společnosti organizované (typicky Tchaj-wan, Jižní Korea, v Evropě Německo), nebo společnosti odolné (typicky Izrael). Byrokratické, švejkující a alibistické Česko je pravým opakem,“ domnívá se Vondra v „preambuli“. V následujícím desateru vyjmenovává důvody, proč je Česko v tak kritické situaci.
Podle europoslance selhal mikro-management premiér Andreje Babiše (ANO), který chtěl „stát řídit jako firmu, ale dovedl ho k bankrotu“. Vondra ale také kritizuje tvrdý lockdown, který vláda zavedla poprvé na jaře loňského roku. „Hrůza probudila v lidech dobrou vůli (šití roušek, solidarita, inovace zezdola). Ale fakticky nás virus obešel. Totální uzávěra jen vyčerpala živnostníkům úspory i soudržnost a pozitivní energii ve společnosti,“ tvrdí.
Jako velkou chybu pak vnímá i naprosté letní rozvolnění, které označuje za „karneval“, a které znamenalo promarnění příležitosti připravit se na podzimní vlnu pandemie za pomoci trasování a testování. Státní správa je podle Vondry zcela nefungující a v rozkladu, plán vakcinace zcela selhal. To vše s sebou nese „nulovou důvěru“ lidí ve vládu.
„Chaotická, nekoncepční, nepřipravená vládní opatření jsou od podzimu terčem smíchu. Nikdo už nevěří ničemu a nikomu. Vůdcům chybí empatie. Oslovit národ v těžké hodině, jak to uměl Churchill. Zeman, schovaný v díře, se ním ohání, ale svým cynismem je jeho antipodem,“ říká Vondra.
Upozorňuje ale i na problém vytěsnění smrti. „Sekularizovaná společnost ji chápe jako konec existence. Jsme k ní lhostejní. Ti zemřelí jsou jakoby „oni“, ne „my“. Smrt přitom není jen statistika, ale skutečná událost. Vysoký počet úmrtí nás pak nedokáže vybudit k solidární a účinné akci,“ uvádí europoslanec.
Vondra se pak přiznává k tomu, že i on už pociťuje bezmoc, nevidí ale řešení v unáhlených řešeních. „Občanská neposlušnost teď není řešení, ale jen cesta do pekla. Občanská pasivita je k ničemu. Nepřináší-li vláda řešení, musíme ho hledat sami. Mnoho lidí i soukromých firem to dávno dělá. Hlavně díky nim dnes fungujeme,“ tvrdí s tím, že je nutné „nenechat se zdecimovat vládní metodou pokus-omyl a vydržet“.
Europoslanec nedávno kritizoval i aktuálně platná tvrdá protipandemická opatření týkající se zákazu pohybu mimo okres bydliště. „Vládní opatření připomínají víc stanné právo než promyšlenou, cílenou karanténu. Policajti a vojáci budou honit rodiny na procházce v přírodě, zatímco ve velkých firmách se bez povinných testů bude virus nekontrolovaně šířit dál. Je to fakt chucpe,“ uvedl Vondra na twitteru.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.