úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby, půjčky zřejmě zdraží

úrokové sazby
ČNB zvýšila úrokové sazby, půjčky zřejmě zdraží

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Pro zvýšení úrokových sazeb hlasovala bankovní rada jednomyslně. Ve čtvrtek představená prognóza ČNB podle guvernéra Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, je to ale podmíněno dalším ekonomickým vývojem. Někteří ekonomové nevylučují, že ČNB letos zvýší sazby víckrát.

Odborníci počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Například předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček očekává průměrnou sazbu úvěrů zajištěných nemovitostí s pětiletou fixací těsně pod třemi procenty. I podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je doba rekordně levných hypoték pryč. „Cena peněz na mezibankovním trhu již několik dnů roste a zvýšení sazeb bude dalším impulsem pro posun hypotečních sazeb směrem vzhůru,“ uvedl ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek. Průměrná úroková sazba hypoték loni v prosinci podle údajů Fincentra Hypoindexu stoupla na 2,19 procenta.

V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Pro rok 2017 nechala odhad růstu na 4,5 procenta.

Zároveň centrální banka obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru, který by měl být letos 24,90 Kč/EUR. Příští rok ČNB počítá s posílením koruny na průměrných 24,50 Kč/EUR. Prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat jako žádoucí úroveň kurzu, upozornil Rusnok.

Odhadovaný kurz je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pro letošní rok silnější, než trh očekával. ČNB tak podle něj čeká, že zpřísňování měnové politiky se letos uskuteční více prostřednictvím silnější koruny a ČNB tak nebude muset tolik zvyšovat úrokové sazby.

Česká měna během tiskové konference guvernéra začala znovu posilovat. Ve 14:30 se obchodovala za 25,19 Kč/EUR, kde byla naposledy v prosinci 2012. Koruna posilovala už dopoledne, před polednem zpevnila k 25,22 Kč/EUR, poté se ale vrátila k zahajovacím 25,28 Kč/EUR. Po 15:00 se koruna obchodovala za 25,23 Kč/EUR.

V případě vývoje inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku čeká inflaci 1,9 procenta, zatímco v listopadu to byla dvě procenta. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad nechala na 1,8 procenta. „Celková inflace letos setrvá nad dvouprocentním cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním,“ uvedl Rusnok.

ČNB ve čtvrtek zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například vázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

,

1. února 2018