Protest proti Vondráčkově „vazalské“ cestě do Ruska? Pirát Pikal jede na Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Krátce poté, co předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš označil cestu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Ruska za důkaz vazalství, jede pirátský poslanec Vojtěch Pikal na Ukrajinu. Do země, která na východě Ukrajiny válčí s proruskými povstalci, české politické špičky poslední dobou téměř nejezdí. To se ale nyní mění, Pikal totiž jede na Ukrajinu z pozice místopředsedy sněmovny. Podle informací deníku Echo24 chce jet na Ukrajinu i sněmovní zahraniční výbor
Žádná oficiální návštěva zástupců vedení sněmovny na Ukrajině se v posledním roce neodehrála, na Ukrajině zatím nebyl ani premiér Andrej Babiš (ANO). Posledním českým premiérem, který přijel na oficiální nebo pracovní návštěvu Ukrajiny, byl před devíti lety Mirek Topolánek, upozornil nedávno Seznam Zprávy. Do země v březnu zamířily pouze tehdejší ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) při příležitosti 75. výročí bitvy o Sokolovo.
Místopředseda dolní komory Vojtěch Pikal návštěvu Ukrajiny mezi 23. a 25. listopadem pro deník Echo24 potvrdil. „V těchto dnech v Kyjevě probíhá Mezinárodní fórum Ukrajina si pamatuje, svět uznává!, v rámci kterého se zúčastním pietních akcí, které vyvrcholí 24. listopadu smuteční vzpomínkovou akcí u Památníku obětí hladomoru,“ uvedl pro Echo24 Vojtěch Pikal.
Na Ukrajinu se chystá i delegace zahraničního výboru. „Zahraniční výbor se usnesl na plánovaných cestách v příštím roce a jedna z nich je i cesta na Ukrajinu,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda zahraničího výboru Jan Lipavský (Piráti). Usnesení musí ještě schválit organizační výbor dolní komory.
Pikal jede do Kyjeva na pozvání ukrajinského premiéra Volodomyra Hrojsmana a vedoucího tamní prezidentské kanceláře Ihora Rajnina. Deník Echo24 se místopředsedy sněmovny zeptal, zda je jeho cesta na Ukrajinu symbolickou reakcí na cestu Radka Vondráčka do Ruska.
„Nikoliv zcela, účelem této cesty je především symbolická podpora jednotné Ukrajiny a odsouzení ruské anexe Krymu,“ odpověděl Vojtěch Pikal. Nikdo jiný z vedení sněmovny se akce nezúčastní. „Původně jsem měl v termínu naplánován jiný osobní program, ale když jsem se dozvěděl, že by se žádný ze zástupců vedení sněmovny nezúčastnil, rozhodl jsem pozvánku dodatečně přijmout,“ dodal Pikal.
Vondráček jednal s lidmi ze sankčního seznamu USA a EU
Předseda sněmovny Radek Vondráček byl v Rusku v říjnu, jednal i s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA. Část sněmovní opozice, ale i místopředseda zahraničního výboru Jaroslav Bžoch z vládního hnutí ANO, Vondráčkovo setkání s lidmi ze sankčního seznamu kritizovala.
„Já si myslím, že ta servilita není na místě. Tam je to prostě vazalská role, kdy sněmovna vyšle svého nejvyššího představitele, aby se ta naše delegace s těmi lidmi vůbec sešla,“ kritizoval Vondráčkovo setkání předseda Pirátů Ivan Bartoš. Dodala, že mu to přišlo nevhodné i v kontextu kauzy novičok. Ruské úřady totiž zpočátku označili Česko za jedno z míst původu nervově paralytické látky. „Já bych čekal, že od ruských diplomatů zazní nějaká finální omluva ve věci novičok,“ dodal Bartoš.
Piráti kvůli Vondráčkově říjnovému programu v Rusku navrhli, aby se jím zabývala Poslanecká sněmovna. Návrh obecného usnesení poslankyně Heleny Langšádlové (TOP 09), podle kterého by ústavní činitelé neměli zpochybňovat závazek protiruských sankcí přijatých EU, ale sněmovna nepřijala.