Anonymní článek v NYT

Trump mluví o velezradě. V The New York Times o něm vyšel anonymní „hanebný“ komentář

Anonymní článek v NYT
Trump mluví o velezradě. V The New York Times o něm vyšel anonymní „hanebný“ komentář

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americký list The New York Times (NYT) zveřejnil ve středu na svém webu názorový článek, podle nějž v administrativě prezidenta Donalda Trumpa existuje skupina lidí, která se snaží hatit prezidentovu agendu, aby ochránila demokratické instituce. Autorem anonymního příspěvku je podle NYT „vysoce postavený“ vládní úředník. Prezident Trump označil zveřejnění článku za hanebnost, mluvčí Bílého domu neznámého autora označila za zbabělce a vyzvala jej, aby na svou funkci rezignoval. Zatím se však jen spekuluje, kdo by mohl autorem být. Jeden z „podezřelých“, ministr zahraničí Mike Pompeo, už to důrazně popřel.

„Jsem součástí odporu uvnitř Trumpovy administrativy,“ zní titulek názorového článku zveřejněného v prestižním americkém deníku. „Pracuji pro prezidenta, ale jako stejně smýšlející kolegové jsem přísahal, že budu hatit části jeho agendy a jeho nejhorší sklony,“ napsal anonymní autor, podle kterého to lidé činí ve snaze „ochránit demokratické instituce“ do doby, než Trump opustí úřad. Zároveň zdůraznil, že není levicový a přeje si, aby současná vláda měla úspěch.

Kořeny současného problému podle autora příspěvku tkví v Trumpově „amorálnosti“ a „impulzivním“ způsobu vedení. „V rámci administrativy funguje tichý odpor lidí, kteří se rozhodli postavit svou zemi na první místo,“ stojí v závěru názorového článku.

List NYT označil zveřejnění příspěvku bez uvedení autora, jehož totožnost sám zná, za „ojedinělý krok“. „Domníváme se, že zveřejnit tuto esej anonymně je jediným způsobem, jak přinést našim čtenářům důležitý pohled,“ napsal deník.

Ministr zahraničí USA Pompeo ujistil, že on autorem anonymního článku není. „Není můj,“ řekl během čtvrteční návštěvy v Indii. Pompeo, který byl dříve šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA), naopak ostře odsoudil NYT za otištění textu. Pokud by byl pravdivý, list by podle šéfa diplomacie nesáhl k otištění článku užívajícího pro všechno „roztrpčená a zavádějící slova špatného herce“.

Prezident Trump zveřejnění nepodepsaného příspěvku označil za „opravdovou hanebnost“ a jeho autora za „zbabělého“. „Nemají rádi Donalda Trumpa a já nemám rád je,“ uvedl šéf Bílého domu na adresu NYT. „VELEZRADA?“ napsal krátce poté na twitteru. Zda tweet odkazuje na článek v NYT, ale zatím není jasné.

„Existuje skutečně takzvaný ‚vysoce postavený vládní úředník‘, nebo je to jen selhávající The New York Times se svým dalším vymyšleným zdrojem? Pokud skutečně ta zbabělá anonymní osoba existuje, The Times ji/jej musí okamžitě vydat vládě za účelem národní bezpečnosti,“ dodal prezident v dalším příspěvku na twitteru. Ve třetím tweetu napsal, že vysušuje bažinu „a bažina se pokouší klást odpor“. „Nebojte se, vyhrajeme!“ dodal.

Prezidentova mluvčí Sarah Sandersová v prohlášení nazvala autora článku „zbabělcem“ a vyzvala jej, aby na svou funkci v Trumpově administrativě rezignoval. Anonym se podle mluvčí rozhodl, že „náležitě zvoleného prezidenta Spojených států bude klamat, místo aby ho podporoval“. „Nestaví na první místo zemi, ale staví sebe a své ego nad vůli amerického lidu,“ uvedla Sandersová. List The New York Times vyzvala, aby se prezidentovi omluvil.

Není jasné, zda Bílý dům podnikl nějaké kroky k odhalení totožnosti autora příspěvku, uvedla agentura AP.

Článek rozpoutal uvnitř i vně Bílého domu spekulace o tom, kdo by mohl být autorem článku. Podle dvou nejmenovaných zdrojů Trump požádal své spolupracovníky, aby vynašeče identifikovali.

Samotný text obsahuje jen nejasné stopy. Agentura AP naznačila, že „vládní úředník“, jak je autor uveden, by mohl odkazovat na osobu pracující mimo Bílý dům. Styl, jakým je text napsán, zase připomíná styl pracovníka nějakého politologického ústavu. Odkazy na Rusko by zase mohly znamenat, že jde o někoho, kdo se zabývá národní bezpečností. Samotný list NYT v jednom svém tweetu použil v souvislosti s autorem osobní zájmeno „on“. „Vylučuje to všechny ženy?“ táže se AP.

Na twitteru pozorovatelé hojně debatují o častém používání slova „lodestar“ (vůdčí vzor), který se údajně často vyskytuje v projevech viceprezidenta Mikea Pence. „Mohl by být anonymem někdo z Penceova okruhu?“ táže se AP. Jiní se zase domnívají, že ke slovu „lodestar“ se mohl autor uchýlit právě s cílem zmást veřejnost.

,

6. září 2018