Jednoznačný favorit jarních výletů!

Pivovar Falkenštejn

Jednoznačný favorit jarních výletů!
Pivovar Falkenštejn

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Víte, odkud pochází Jägrovo prádlo neboli „jégrovky“? Z jednoho z  nejkrásnějších koutů naší republiky označovaného jako brána do Českého Švýcarska. Z Krásné Lípy, před válkou bohatého textilní města, kde dodnes najdete úžasné vily včetně funkcionalistických staveb s prvními pásovými okny použitými na našem území i romantické památky připomínající úspěšné průmyslníky 19. století. Po válce došlo k hromadnému vysídlení německého obyvatelstva a město začalo chátrat. Dlouholeté snahy města a jeho kultivovaných obyvatel o plnohodnotnou obnovu centra vyvrcholily v roce 2013, kdy krásnolipský Aparthotel získal titul stavba roku. Vyrostl na místě plánované a naštěstí nerealizované typické skeletové prodejny, jakými komunistický režim stigmatizoval obce. Jeho autor, architekt Patrik Hoffman, vyšel z lidové architektury a pro kraj typické podstávkové domy – dva dřevěné konstrukční systémy nesoucí horní patro – interpretoval moderním jazykem.

- Foto: Pivovar Falkenštejn

Ke spolupráci na interiérech novostavby přizval studio Olgoj Chorchoj, a vznikl tak atraktivní městotvorný komplex, nabízející ubytování od hostelu přes hotel po apartmány s vlastní kuchyní. Architektonicko-urbanistické řešení zároveň podpořilo další rozvoj města i oživení centra. Znovuobnovena byla rovněž tradice vaření piva. Starý krásnolipský pivovar byl v 60. letech zbourán a nový vznikl v roce 2013 přímo v centru města na Křinickém náměstí, v někdejším měšťanském domě, který býval zájezdním hostincem, kulturním centrem, a v době průmyslové revoluce dokonce bankou. Zajímavé je, že původní pivovar, zvaný Brauerei Schönlinde, neměl středověké založení, ale vznikl ve druhé polovině 19. století, kdy se v Krásné Lípě bouřlivě rozvíjel jak průmysl, tak turistický ruch. Nedávno bylo dokončeno rozšíření pivovaru a za projektem stál opět architekt Patrik Hoffman.

Zkvalitňování veřejného prostoru tak mohlo pokračovat. Pivovar byl rozšířen formou stavebních úprav a přístavby sousedního objektu, původně nájemního domu, který byl ve velmi zanedbaném stavu. Do nového prostoru byla přesunuta výroba piva, která je nově pojata tak, aby byla vizuálně atraktivní pro návštěvníky. Prostřednictvím výloh je technologie výroby piva viditelná přímo z náměstí. Přesun technologických zařízení z prostor bývalé restaurace umožnil drobné zvýšení její kapacity a zvětšení původní kuchyně. „Chtěli jsme vytvořit živý prostor v této části města, jehož součástí dění ve veřejném prostoru by se stal i provoz pivovaru. A znovu, novou netradiční formou, připomněl, že i práce a řemeslo je naší každodenní součástí. Vzniká tak otevřený a atraktivní řemeslný pivovar v centru města, který svým odhaleným životem uvnitř budovy napomáhá v oživení parteru města,“ říká architekt. S přístupem sobě vlastním zachoval historizující ráz budovy, přizpůsobil ji plánovanému využití a nové zásahy ponechal zcela přiznané. V zadní části zásobovacího dvora vznikla výrazná přístavba, v níž se skrývají jak skladové, tak ubytovací prostory v individuálních pokojích s vlastní koupelnou. Jednoznačný favorit jarních výletů!

 

14. dubna 2018