Nový ministr průmyslu

Nevím, proč lidé protestují, říká k protivládním demonstracím nový vicepremiér

Nový ministr průmyslu
Nevím, proč lidé protestují, říká k protivládním demonstracím nový vicepremiér

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kvůli nové ministryni spravedlnosti za ANO Marii Benešové se už dvakrát naplnilo pražské Staroměstské náměstí, demonstranti ji vyzvali k demisi. Ve vládě je stejně krátce jako Benešová i Karel Havlíček, nový vicepremiér a ministr průmyslu. Ten v rozhovoru pro Echo24 řekl, že neví, proč lidé proti Benešové protestují. „Znám ji jako profesionálku,“ uvedl Havlíček. V kauze Čapí hnízdo, v níž čelí premiér návrhu na obžalobu, zase hodlá místo hodnocení případu vyčkat rozhodnutí soudu, pokud k němu případ dospěje. „Nemáme presumpci viny, ale presumpci neviny,“ řekl nový ministr.

Velké předvolební téma je dvojí kvalita potravin. Není paradox, když o dvojí kvalitě potravin mluví vláda, jejíž premiér je spojen s holdingem, který z některých průzkumů či případů vychází jako producent nekvalitních potravin?

Netroufal bych si tvrdit, že jsou nekvalitní. Je to jen otázka vkusu a výběru zákazníka.

Ale někdy to tvrzení stojí na faktech. Spotřebitelský dTest loni upozornil na salmonelu ve Vodňanském kuřeti, které vyrábí firma ze svěřenského fondu předsedy vlády.

Jasně, to ať si každý zákazník rozhodne, co koupí. Andrej Babiš se snažil vyrovnat s podnikatelskou minulostí tím, že z firmy vystoupil, respektive je ve svěřenských fondech. Diskuze ale není o českém prostředí a českých producentech. Ani to není předvolební téma. Je to o tom, že Evropská komise před pár týdny odmítla dvojí kvalitu potravin. A je několik měsíců na to, aby se to odmítnutí implementovalo do národní legislativy. My nyní diskutujeme, že má ministerstvo zemědělství a ministerstvo průmyslu implementovat současně. Pod ministerstvem zemědělství jsou potraviny a pod průmyslem zboží, jako je kosmetika či prací prášky.

Jaký je váš názor na situaci, v níž premiér čelí návrhu na žalobu v kauze Čapí hnízdo? Vadí vám to?

O vině či nevině nerozhoduje obžaloba, ale jediná instituce, a tou je nezávislý soud. Nemáme presumpci viny, ale presumpci neviny. Nechme doběhnout příběh do finále a pokud bude příběh pokračovat, rozhodne soud.

Čili nějaký bod zlomu by bylo až prvoinstanční rozhodnutí?

To neříkám. Do doby rozhodnutí soudu je každý nevinen. Takto to vnímám.

Co říkáte na demonstranty, kteří poslední dva pondělky protestovali vůči nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové?

Já se přiznám, že nevím, proč protestují proti Marii Benešové. Znám ji jako profesionálku. Soudný člověk ví, že ministr spravedlnosti nemůže zasáhnout do nějakých případů. Každý ale může jít demonstrovat, to je svaté právo každého a beru to jako součást demokracie.

Nemůže zasáhnout do případu, ale může zasáhnout do justice. To vadí demonstrantům.

No samozřejmě, je ministryní spravedlnosti a musí svůj resort řídit. Pokud vím, patří mezi ostřílené profesionály a odborná veřejnosti ji bere, navíc není ministryní poprvé. Byla ve vládě Jiřího Rusnoka a zvládala to velmi dobře.

Aukce na čtvrtého operátora

Už jsme od vás slyšeli, že levnější data jsou vládní priorita. Kdy budou mít Češi levnější data?

Udělali jsme nezbytně nutná první opatření k tomu, aby trh se rozpohyboval. Tedy legislativním úkolem je, aby zákazníci mohli snáze přecházet od jednoho operátora ke druhému. Druhý krok je rozpohybovat prostředí mezi operátory a velkoobchodními partnery. Není v pořádku, aby data pro spotřebitele stály vysoké ceny a pro instituce a firmy nízké. A pochopitelně to směřuje k aukci na čtvrtého operátora. Pakliže bude trh atraktivní a čtvrtý hráč o něj bude mít zájem, jsme připraveni trh otevřít a vypsat podmínky pro aukci.

Ještě letos?

Pokud bude aukce, tak na podzim.

A váš odhad, kdy bude čtvrtý operátor fungovat?

V dalším roce.

Ohlásil jste návrat mezi technologickou špičku světa. Zní to jako oblíbená a častá věta politiků. Jak se na tu špičku dostat?

Tím, že začneme fakticky zavádět pokročilé technologie. Spojili jsme to s přijetím strategie umělé inteligence. Vytváříme tím základnu pro výrobu toho, čemu se říká finální produkt. Tedy produkt nabytý ziskem a přidanou hodnotou. To je základní předpoklad, aby tu lidé v budoucnosti měli vyšší mzdy. Diskutovat dnes o vyšší mzdě jen proto, že roste ekonomika, dává smysl jen částečně. Druhý elementárně důležitý předpoklad je, aby na růst mezd firmy měly a rostl jim zisk. A aby produkovaly finální výrobky, k čemuž umělá inteligence jednoznačně směřuje.

Které oblasti a profese by mohly vyrábět finální produkty s přidanou hodnotu?

U umělé inteligence se držíme tří klíčových témat. V oblasti průmyslu se soustředíme na robotiku a na postupný přechod k robotizaci. V oblasti bezpečnosti jde o oblast kybernetické bezpečnosti, tedy budování ochranných systémů a podobně. Třetí důležité téma jsou nástroje konverzačního charakteru, tedy například systémy okamžitých překladů.

Změny budou

Na ministerstvu průmyslu a obchodu už jste vyměnil politické náměstky. Budou následovat další personální změny?

S každým náměstkem projednávám jeho náplň práce a výsledky za minulá léta. Chci slyšet jeho priority a zda se na nich shodneme.  Vnímám, že máme ušetřit deset procent provozních nákladů v rámci resortů. A to je spojeno s redukcí počtu pracovníků. Když to zjednoduším, může se stát, že některé odbory a pracoviště pospojujeme. Co se týče těch stávajících náměstků na ministerstvu, pokud prokážou, že dokážou pracovat zodpovědně a mají výsledky, nemám problém je ponechat v úřadu. Pokud uvidím, že práci dělají polovičatě nebo nestíhají, potom se nedohodneme.

A změny v organizacích, které spadají pod ministerstvo?

Budu chtít vidět, do jaké míry plní rozpočty, své cíle a slouží v oblasti, kterou mají na starosti. Jedním z plánovaných kroků je, že řadu organizací budeme chtít integrovat do sebe. Není důvod mít po Praze rozseté CzechTrade, CzechTourism a CzechInvest. Pojďme je přesunout do jedné budovy, kde mohou sdílet fixní náklady.

Údajně jste workoholik a říkáte, že pracujete 16 hodin denně. To myslíte vážně?

Pracuji, je to moje tempo. Zároveň nenutím lidi o kolo sebe pracovat stejně.

O své pracovní výkonnosti často mluví i premiér. Proč je potřeba to podtrhávat? Vždyť nejste jediní, kdo takto dlouho pracují.

Není to o zdůrazňování. Když se mě někdo zeptá, jako naposledy v Českém rozhlase, odpovím, že pracuji 16 hodin denně. Sportovcům taky nikdo neříká, že jsou sportoholici. Nechlubím se s tím, prostě mi to vyhovuje.

Karel Havlíček vystudoval Stavební fakultu ČVUT, působil jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Spolupracuje s akademickou sférou, na VŠFS vede fakultu a studijní program Ekonomika a management. Od roku 2018 byl místopředsedou Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Od dubna 2019 ministrem průmyslu a obchodu a vicepremiérem vlády.