Epidemie v Česku dál stoupá. Reprodukční číslo vzrostlo na hodnotu 1,25
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Epidemie nemoci covid-19 v Česku nadále roste, reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje 1,25. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích 7000 lidí s těžkým průběhem onemocnění, z toho 1100 na intenzivní péči. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Výpočet skóre protiepidemického systému PES, podle kterého jsou v zemi nastavena opatření proti šíření epidemie, bude od ledna upraven tak, aby zohledňoval zátěž nemocnic, doplnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Podle Duška trvá riziko, že v následujících sedmi až 14 dnech vzroste počet hospitalizovaných lidí s covidem-19. Nyní je v nemocnicích asi 4700 lidí, přes 700 vyžaduje intenzivní péči. Počty hospitalizovaných už v některých regionech rostou, to platí například pro Olomoucký nebo Moravskoslezský kraj.
Problém je také vysoký podíl nakažených mezi lidí nad 65 let. V této věkové kategorii bylo za poslední týden zaznamenáno asi 8200 nových případů. Dušek zopakoval, že asi 30 až 40 procent z nich má vysokou pravděpodobnost, že kvůli nemoci skončí v nemocnici.
Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 000 testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech denních nových případů.
Od ledna bude upraven výpočet rizikového skóre, podle kterého se v zemi přijímají opatření proti šíření epidemie. Podle Duška by se nadále hodnota pohybovala mezi nulou a 100, ale skóre by se nemělo měnit skokově jako nyní. Změní se také parametry, ze kterých se hodnota vypočítává. „Pozitivita testů v něm s vysokou pravděpodobností nebude,“ uvedl Dušek. Naopak se bude zohledňovat počet pacientů v nemocnicích. Důvodem je to, že při plošném testování veřejnosti je možné zachytit bezpříznakové nemocné ještě před tím, než mohou někoho nakazit. Větší počet nových případů se pak nemusí projevit v počtu hospitalizovaných.
Vláda dnes rozhodla o přechodu do nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému od 27. prosince. Pokud by nebyla přijata opatření, mohlo by podle Blatného denně přibýt asi 15 000 nově diagnostikovaných případů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.