Lucie se vrací, Karel Čapek v bublinách, Dokument z města bez duše

Lucie se vrací, Karel Čapek v bublinách, Dokument z města bez duše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Karel Čapek v bublinách

Pět próz Karla Čapka z Povídek z jedné (respektive druhé) kapsy se proměnilo v komiksové příběhy. Případ dr. Mejzlíka, Závrať, Poslední soud, Vražedný útok a Oplatkův konec mají náhle těžiště na jiných místech, než zamýšlel spisovatel, jako oslí můstek k autentickému Čapkovi však mohou komiksy posloužit docela dobře.

Kapsy. Podle povídek Karla Čapka vytvořili Jonáš Ledecký, Matyáš Namai, Stan Solo, Petr Straník a Martin Pospíšil. EuromediaGroup, a. s. – Knižní klub, Praha 2018, 120 str.

 

Stoleté ohlédnutí v Pardubicích

Pardubice prošly posledních sto let výraznou proměnou. Několikanásobně vzrostl počet obyvatel, změnil se charakter centra, vznikly nové čtvrti, stavěly se školy, úřady, budovala se infrastruktura. Pardubické muzeum představuje unikátní fotografie, filmy, mapy a další materiály spjaté se stoletou historií města.             

Pardubické proměny, Východočeské muzeum v Pardubicích, 5. 10. 2017 – 27. 1. 2019.

 

Debut režisérky Parkanové

Anežka (Jenovéfa Boková) je mladá žena, která se může rozkrájet pro druhé, hlavně pro svou rodinu, postupně ale ztrácí samu sebe… Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a citem pro situace, které v běžném životě zažívá každý, aniž si to uvědomuje.

Chvilky, režie: Beata Parkanová, premiéra: 22. 11. 2018.

 

Rok 1967 ve fotografii

Gisèle Freundová navštívila Prahu během IV. sjezdu spisovatelů, na němž vystoupili mj. Václav Havel, Milan Kundera či Karel Kosík. Fotografka se s těmito muži sešla, a tak vznikl cyklus fotografií, který tvoří výstavu – spolu se snímky Tima Rauterta z téže doby, na nichž je jím obdivovaný Josef Sudek.            

Gisèle Freund a Timm Rautert: Havel, Kundera a Sudek očima fotografů v roce 1967, Dům fotografie Praha, 6. 11. 2018 – 3. 2. 2019.

 

Dokument z města bez duše

Režisérka a dokumentaristka Jana Andert se loni vydala do Mosulu, okupovaného Islámským státem. S elitní jednotkou irácké armády riskovala život v první linii bojů a zvykla si na výbuchy, střelbu, exploze, byla s rodinami truchlícími za své zemřelé. Snímek je svědectvím o městu v ruinách.            

V Mosulu, režie: Jana Andert, premiéra: 22. 11. 2018.

 

Lucie se vrací

Ke svým dvěma avizovaným koncertům v O₂ areně přidala kapela Lucie ještě jeden. V první polovině listopadu totiž skupina po dlouhých letech vydala nové album EVOLUCIE, které na koncertech představí. Kromě novinek zahraje v nejslavnější sestavě i všechny zásadní hity – průřez celou kariérou.            

LUCIE – EVOLUCIE Tour, O₂ arena Praha, 22., 23. a 24. 11. 2018.

 

Životní drama H. Badera

Paměti Hanuše Badera představují životní příběh jednoho z mála pacovských přeživších holocaustu. Mapují jeho dětství, dospívání, první lásku, ale i postupnou proměnu situace židovských obyvatel. Bader byl roku 1942 převezen do Osvětimi, později do Bergen-Belsenu, kde se na pokraji smrti dočkal osvobození.             

Hanuš Bader: Přežil jsem to, XYZ 2018, 192 stran.

 

S agentem v rodině

„Téměř detektivní drama prolínající časové roviny normalizace a dnešních dnů. Vynořování těžkých okamžiků i absurdit, které s sebou minulý režim a uhýbání v něm nesly. Zraněná blízkost a důvěra, a přece rodina jako jediný pevný bod…“ Hra zpracovává citlivé téma tzv. společenských agentů.             

Testis – Agent tzv. společenský, režie: Martina Kinská, Švandovo divadlo Praha, premiéra: 30. 11. 2018.

 

Týdeník ECHO

22. listopadu 2018