Krúpa dostane vyznamenání

Stál u „zázračného“ zbohatnutí Grosse. Od Zemana převezme vyznamenání

Krúpa dostane vyznamenání
Stál u „zázračného“ zbohatnutí Grosse. Od Zemana převezme vyznamenání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Miliardář Pavol Krúpa, který je velkým oblíbencem prezidenta Miloše Zemana, dostane vyznamenání za svůj boj proti Zdeňku Bakalovi. Slovenský finančník nemůže Bakalovi zapomenout zejména jeho působení ve společnosti OKD. Sám Krúpa však stál v minulosti u kontroverzního zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse a také u obchodu s Tomášem Pitrem, který byl odsouzený za daňové úniky.

Prezident Miloš Zeman v rozhlasových Hovorech z Lán připustil, že vyznamená slovenského miliardáře Pavola Krúpu. Důvodem má být jeho boj proti jinému miliardáři Zdeňku Bakalovi. Krúpa se proti bývalému majiteli OKD vymezuje už několik let. Příkladem může být záměr, kdy chtěl odvézt horníky z Moravskoslezského kraje do Švýcarska, kde Bakala bydlí. V minulosti také nabídl, že černouhelnou společnost OKD odkoupí.

Se svou snahou vystupovat proti Bakalovi ovšem před měsícem narazil. Finančník Zdeněk Bakala na Krúpu podal u amerických soudů žalobu za pokus vydírání. Žaloba uvádí, že se Krúpa pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně, štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti. Podle žaloby měl Krúpa se společností Crowds on Demand obtěžovat Bakalu množstvím telefonátů a stovkami e-mailu s nepravdivými obviněními.

Slovenský miliardář se však více než bojem proti Bakalovi zviditelnil už před deseti lety. Tehdy pomohl bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi zázračně zbohatnout. Zesnulý sociálnědemokratický politik tehdy nakoupil akcie společnosti Moravia Energo za podezřele výhodných podmínek od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Grossovi na dvacetimilionový nákup půjčila slovenská pobočka společnosti Key Investments.

U bývalého premiéra se však 31 procent akcií dlouho neohřálo. Po několika měsících je Gross prodal Krúpově společnosti Arca Capital za více než pětkrát vyšší sumu, tedy za 110 milionů korun. Gross byl poté vyšetřován policií z možného praní špinavých peněz. Vyšetřování se ale odložilo. Po roce prodal Krúpa akcie Tomáši Chrenkovi, který byl vlastníkem většinové části společnosti. Hodnota prodeje měla dosahovat 150 milionů korun. V roce 2009 pak firma Moravia Energo zkrachovala.

Svou velkou náklonnost však Krúpa věnuje prezidentu Miloši Zemanovi. V minulosti mu chtěl proplatit pracovní cestu do Ruska nebo mu věnoval netradiční dárek. Zemanovi k sedmdesátým narozeninám daroval 25 tisíc lahví minerálek. S hlavou státu budou navíc zřejmě i sousedi. Zeman si před pár týdny vyhlédl pozemek v Mnichovicích u Prahy. Pozemek vlastní ukrajinský podnikatel s rychlými půjčkami Oleksander Bulygin. Sousedním vlastníkem pozemku je pak právě Pavol Krúpa.

O osudu Vitáskové rozhodne Nejvyšší soud

Zeman se rozhodl vyznamenat i bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. ERÚ vedla šest let a na veřejnosti byla nejvíce vidět když vystupovala proti společnostem provozující solární elektrárny. O provozovatelích mluvila nejčastěji jako o solárních baronech či o mafiánech.

Kvůli solárním elektrárnám se však dostala před soud. Krajský soud ji potrestal osmi a půl roky vězení v případu neoprávněně vydaných licencí solárním elektrárnám. Vrchní soud sice trest zrušil, ale vyhráno ještě Vitásková nemá. Případem se nyní zabývá Nejvyšší soud. Zeman se pak Vitáskové v minulosti několikrát zastal a nařkl žalobce, že jednají účelově.

„Je krajně nevhodné, pokud hlava státu podobně jako před několika dny premiér Andrej Babiš šíří naprosto nepodložené spekulace o možnosti ‚objednat si‘ něčí trestní stíhání. Taková prohlášení silně podrývají důvěru veřejnosti k justici,“ uvedli státní zástupci ve svém prohlášení v reakci na Zemanovo tvrzení, že „vzhledem k tomu, že paní Vitásková bojovala proti solárním baronům a já jsem zásadní odpůrce dotací obnovitelným zdrojům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání“.

Bývalá předsedkyně ERÚ je také viněna ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

17. října 2018