0,75 procenta

ČNB nechala úrokové sazby beze změny

0,75 procenta
ČNB nechala úrokové sazby beze změny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bankovní rada České národní banky  nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 0,75 procenta. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka připadá na základě nové prognózy v letošním roce v úvahu jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku. Nelze ovšem podle něj s ohledem na vývoj kurzu koruny vyloučit ani dřívější růst sazeb.

Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Jeden člen hlasoval pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Podle Rusnoka důvodem pro jeho hlasování byl mimo jiné argument, že nyní je vrchol ekonomického cyklu a že je třeba jednat v předstihu.

ČNB zároveň v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos ČNB čeká růst ekonomiky o 3,9 procenta a příští rok o 3,4 procenta. V případě inflace ČNB snížila odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku na 1,7 procenta. Pro třetí čtvrtletí 2019 odhad nechala na 1,8 procenta.

„Stejně jako po zveřejnění minulé prognózy se domníváme, že koruna bude posilovat méně, než centrální banka očekává. Zejména v případě, kdy je ČNB ohledně dalšího zvyšování sazeb více opatrná,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Pokud podle něj ekonomika bude pokračovat v současném příznivém vývoji, pak by kombinace spotřeby domácností tažené růstem mezd a pomaleji posilující korunou měla umožnit v druhé polovině letošního roku úrokové sazby zvýšit ještě dvakrát.

Nová makroekonomická prognóza ČNB přitom podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské nedoznala až na inflaci velkých změn. „Dnešní jednání nás utvrdilo v naší prognóze dvou zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku a dalších dvou v roce 2019,“ uvedla.

Dále v nové prognóze centrální banka očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25 Kč/EUR a příští rok posílí na 24,40 Kč/EUR. Koruna po jednání centrální banky posílila pod 25,50 Kč/EUR. „Úrokové sazby a kurz koruny jsou spojené nádoby. Když koruna nebude posilovat nebo bude posilovat pomaleji, úrokové sazby půjdou rychleji nahoru,“ upozornila Horská.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle Rusnoka vyrovnaná. Nejistotou pro případný růst i pokles inflace jsou síla a skladba domácích inflačních tlaků, vývoj kurzu koruny a vývoj v zahraničí.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu. V březnu sazby ČNB nechala beze změny.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem dražší půjčky na bydlení.

,

3. května 2018