Sexuální obtěžování

První česká oběť #MeToo? Slavný fotograf Kratochvíl prý osahával kolegyně

Sexuální obtěžování
První česká oběť #MeToo? Slavný fotograf Kratochvíl prý osahával kolegyně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jeden z nejslavnějších českých fotografů Antonín Kratochvíl byl svými kolegyněmi nařčen ze sexuálního obtěžování. Podle výpovědi tří žen z agentury Sedm je držitel několika cen World Press Photo osahával, jednu proti její vůli i políbil, píše americký časopis Columbia Journalism Review, který vydává Kolumbijská univerzita. Celá kampaň se nese podle dnes již známé šablony, kdy je obvinění veřejně mediálně vzneseno až po dlouhých letech. Kratochvíl veškerá obvinění odmítá, píše Aktuálně.cz.

Magazín vyzpovídal během několika měsíců 50 lidí z branže v reakci na kampaň #MeToo. Podle 37leté britské fotografky Anastasie Taylor-Lindové jí Kratochvíl na jednom ze setkání sáhl pod sukni a ohmatával přirození. To se mělo stát v roce 2014, kdy zrovna vstupovala do agentury Sedm. Tehdy si na to stěžovat nechtěla, jelikož to brala jako „daň za to, že vstupuje do byznysu, který ovládají muži“.

Zmínila se o tom jen kolegovi. Kratochvíl údajně také vtipkoval o jejím poprsí před dalšími kolegy z agentury Sedm, ti nad tím ale vždy mávli rukou s tím, že „to je prostě ten náš Tonda“. V té chvíli se jí údajně nikdo nezastal, proto se incident nesnažila řešit. „Nechtěla jsme být hysterkou, co si stěžuje,“ dodala.

Obětí ale bylo údajně více. Stephanie Sinclairová, která měla nastupovat do agentury, byla ještě dříve s Kratochvílem na kafi, když jí fotograf proti její vůli políbil. „Vsadil bych se, že to máte ráda do zadku,“ řekl jí údajně na schůzce. Ani ona si nechtěla stěžovat, jelikož se tehdy hlasovalo o tom, zda dostane zelenou do společnosti Sedm.

V roce 2012 se dočkala dalšího incidentu v Praze. Ozvala se Kratochvílovi a společně šli na večeři, nad jídlem se ale konverzace stočila k jejímu přirození a orálnímu sexu. Sinclairovou údajně jeho chování ohromilo i urazilo, načež si stěžovala správní radě agentury Sedm. Ta ovšem na incident nereagovala. Svěřila se tak ještě dalším čtyřem kolegům. Své svědectví časopisu nicméně nepotvrdila – v roce se s firmou dohodla na důvěrném vypořádání.

Obvinění jsou lživá, brání se Kratochvíl

Slavný český fotograf všechna nařčení ze sexuálního obtěžování odmítá přímo ve vyjádření pro Columbia Journalism Review. „Mohu vám říct s klidným srdcem, že všechna jejich obvinění nejsou pravdivá,“ napsal. „S některými kolegy jsme měli neshody, ale nikdy nic podobného ražení,“ dodal. Jako důkaz připomíná fakt, že ho Sinclairová v roce 2012 sama kontaktovala, aby šli na večeři. Kdyby ji urazil, nejspíš by s ním podle něj nešla na schůzku.

I přes svou obhajobu mu ale agentura Sedm pozastavila členství, odstranila jeho profil z webových stránek i ze seznamu emeritních členů. „Fotografové skupiny Sedm musí přispívat k bezpečnému a tvůrčímu prostředí, v němž není prostor pro obtěžování ani výhrůžky. Ve světle těchto informací jsme spustili nezávislé vyšetřování, abychom nařčení vůči Antonínu Kratochvílovi ověřili,“ uvedla agentura.

Antonína Kratochvíla v roce 1999 časopis American Photo zařadil mezi stovku nejvýznamnějších světových fotografů. Narodil se v roce 1947 v Lovosicích. Na konci 60. let minulého století emigroval a v roce 1972 odjel do USA, kde pracoval pro prestižní noviny a časopisy.

Dostal také možnost fotografovat celebrity, včetně hollywoodských hvězd. Pracoval i jako fotoreportér při válečných a politických konfliktech například v Zaire, Rwandě nebo na Haiti. Fotil také oběti epidemie AIDS v Zimbabwe a ilegální obchod s drogami v Guatemale.

Pracoval pro slavné časopisy jako Playboy, Penthouse, Vogue, Rolling Stone, Los Angeles Times Magazine nebo Newsweek. Ve svých snímcích se věnuje i přírodě a kultuře. Za svou práci získal několik cen World Press Photo.

Čtěte také: Profesorka z Cambridge upozorňuje nahotou na nedostatek feminismu v ekonomii

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, vt

24. července 2018