nový manifest UKIP

Nový UKIP zvažuje přijmout aktivistu Robinsona, Farage je zklamaný

nový manifest UKIP
Nový UKIP zvažuje přijmout aktivistu Robinsona, Farage je zklamaný

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která byla jednou z hnacích sil kampaně za odchod Británie z Evropské unie, se chce stát „populistickou stranou“ bojující proti „politické korektnosti“. Politické uskupení, které v poslední době bojovalo s klesající podporou voličů, to uvedlo v pátečním „prozatímním manifestu“ zveřejněném u příležitosti sjezdu v Birminghamu. Podle televize BBC navíc zvažuje přijmout do strany protiislámského aktivistu Tommyho Robinsona. To se ovšem nelíbí bývalému šéfovi UKIP a její bývalé hlavní tváře Nigelu Farageovi.

Současný lodivod strany Gerard Batten, který je od roku 2016 již čtvrtým předsedou, chce obrození UKIP dosáhnout především skrz populismus. „Cílem je učinit z UKIP populistickou stranu v pravém smyslu slova – stranu, jejíž program je u voličů populární,“ prohlásil Batten. Ve stranickém manifestu dále vyzývá k „úplnému a naprostému odchodu z Evropské unie“ a slibuje, že nepřestane bojovat za to, aby Spojené království bylo „nezávislým, samosprávným a suverénním státem“, ať už bude dohoda o brexitu dojednaná s Bruselem jakákoli.

Podle kritiků se UKIP poslední dobou také posunul směrem ke krajní pravici. Britská televizi BBC uvádí, že vedení strany zvažuje přijmout do svých řád aktivistu Tommyho Robinsona. Ten v minulosti založil a předsedal krajně pravicové Anglické obranné lize (EDL) a nyní na sebe poutá pozornosti protiislámskou rétorikou.

O možném Robinsonově přijetí se rozpovídal bývalý předseda UKIP a jedna z hlavních tváří brexitu Nigel Farage. Britský europoslanec prohlásil, že je z návrhu „vážně zklamaný“. „Velmi explicitně jsem to napsal do stanov strany, když jsem se stal poprvé předsedou. Nechtěli jsme ve straně nikoho, kdo měl vazby s organizacemi, které jsme považovali za krajní pravici britské politické scény,“ řekl Farage.

UKIP se potýká s pádem preferencí od odchodu charizmatického Farage, který se předsednické funkce vzdal po referendu o brexitu z června 2016. Současný lídr Gerard Batten je již čtvrtým předsedou, který se snaží pro UKIP získat ztracenou přízeň voličů.

Strana vznikla před 25 lety. V roce 2015 získala ve volbách 3,9 milionu hlasů, loni to už bylo jen necelých 600 000. Klesající podporu pozorovatelé spojují s referendem o brexitu z června 2016 a následným odchodem lídra strany Nigela Farage do ústraní.

V předsednické funkci se následně vystřídali Diane Jamesová, která stranu vedla pouhých 18 dní, Paul Nuttall, který odešel po debaklu v parlamentních volbách, a bývalý voják Henry Bolton, kterého spolustraníci odvolali kvůli rasistickým výrokům jeho milenky. Europoslanec Gerard Batten vede UKIP od dubna, už dříve ale avizoval, že se hodlá postu po roce vzdát.

, , tk

21. září 2018