Jeden Schickův gól na Dány nestačil. Česko na šampionátu skončilo

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předplatné můžete objednat zde.

Echo Prime

Čeští fotbalisté bohužel nepostoupili mezi čtyři nejlepší týmy evropského šampionátu, když podlehli výběru Dánska 1:2. I přes výrazný tlak a trefu Patrika Schicka zkraje druhého poločasu nedokázali srovnat a končí tak po sympatických výkonech ve čtvrtfinále. Schick se svou pátou brankou dostal na sdílené první místo tabulky nejlepších střelců. Zápas se konal v dalekém ázerbajdžánském Baku.

Čechům se nepovedlo navázat na nedělní osmifinálové vítězství 2:0 nad Nizozemskem. Pokud by se jim to podařilo, šlo by o největší úspěch českého fotbalu od evropského šampionátu z roku 2004. Zápas mohlo ovlivnit mnoho faktorů, bookmakeři sice věřili spíše vnitřně velice silným Dánům, vzájemná historie ale zase jednoznačně přála českému celku. Navíc oba výběry sužovalo nelehké počasí, protože teploty u Kaspického moře vysoko překonaly 30 stupňů Celsia.

Dánsko se ujalo vedení už v páté minutě, kdy osamocený Thomas Delaney využil hned první roh a hlavou usměrnil míč k levé tyči. Český tým následně tlačil a vytvořil si několik slibných šancí, skórovat mohli Tomáš Souček nebo jeho jmenovec Holeš. Před odchodem do šaten ale Dánsko náskok navýšilo. Joakim Maehle šajtlí nacentroval před branku a Kasperovi Dolbergovi vyšla střela přesně do kroku.

Několik minut po začátku druhého poločasu nicméně Patrik Schick ve vápně nastavil nohu do letícího centru Vladimíra Coufala a zdramatizoval průběh zápasu, když snížil na 1:2. Schick tím vyrovnal portugalského kapitána Cristiana Ronalda v čele tabulky nejlepších střelců šampionátů, oba skórovali pětkrát. Stejný počet gólů vstřelil na Euru 2004 Milan Baroš, který se tehdy stal střelcem šampionátu.

Více gólů už ale Schick nebo někdo z jeho spoluhráčů nepřidali, a tak dále postupují Dánové. Ti byli v průběhu utkání mnohdy nebezpečnější a fotbalově vyspělejší, český výběr i přes chybějící síly zase na obranu soupeře vyvíjel nemalý tlak. Z výkonů tuzemského týmu stojí za zmínku skvělé zákroky brankáře Tomáše Vaclíka a také obětavost kapitána Tomáše Součka, který utkání dohrál i s obvázanou hlavou podobně jako obránce Jan Bořil.

Historický duel

Oba týmy opakovaly čtvrtfinálový souboj z Eura v roce 2004 v Portugalsku, kde český tým po bezbrankové první půli zvítězil 3:0. Asistenta trenéra tehdy dělal nynější reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý a jeden ze současných asistentů Tomáš Galásek pro změnu nechyběl v základní sestavě. „Dánové byli houževnatí do té doby, než jsme jim dali první gól. Pak se nám hrálo daleko lépe. I v sobotním utkání bude určitě rozhodující vývoj a první gól,“ řekl Galásek pro Euro2020.com.

Český celek od rozdělení federace hrál čtvrtfinále Eura počtvrté a ve dvou z předchozích tří případů zvítězil. Neuspěl jen před devíti lety. Českým maximem v samostatné historii je stříbro na Euru 1996.

Dánsko fotbalový svět zase překvapilo svými týmovými výkony, díky nimž dokázalo třeba porazit ve vyřazovací části Wales 4:0, především jeho hráče pak ale stmelil hrůzný okamžik ze základní skupiny, při němž pomocí defibrilátoru museli oživovat jejich hvězdného záložníka Christiana Eriksena.

Kurzy favorizovaly Dánsko

Možná právě i proto bookmakeři věřili spíše Dánsku. Seveřané byli totiž mírným favoritem, u sázkové kanceláře Fortuna vedou s kurzem na výhru 2,25, to na Čechy byl několik hodin před zápasem vypsán kurz 3,85. Remíza byla oceněna kurzem 3,10.

Oba tábory dále kritizovaly, že je dějištěm zápasu Baku. Euro se poprvé hraje po celém kontinentu a Ázerbájdžán je navzdory poloze členem UEFA. Kvůli složité cestě nebude mít ani jeden z týmů v hledišti Olympijského stadionu, kam kvůli koronaviru mohlo jen 31 tisíc diváků, příliš fanoušků. Českým návštěvníkům navíc komplikovala situaci nutnost izolace po návratu do vlasti.

Příliš českých příznivců v Baku čekat nešlo. Sami fanoušci sice chystali let pronajatého letadla, nakonec se ovšem nenašlo dostatečné množství zájemců, a letoun tak neodletí.

Trenér Šilhavý vsadil na téměř stejnou základní sestavu jako v osmifinále. Proti Nizozemcům scházeli zraněný kapitán Vladimír Darida a potrestaný bek Jan Bořil, který si odpykal trest za žluté karty. Oba byli připraveni nastoupit, ale do sestavy se nakonec vrátil jen Bořil, kterého přitom v osmifinále více než solidně zastoupil obránce Pavel Kadeřábek. Daridu zastoupil záložník Antonín Barák. Dánům v osmifinále chyběli Eriksen, Yussuf Poulsen a Daniel Wass, kvůli zranění minule střídal kapitán Simon Kjaer, který by ale měl hrát.