MYNÁŘ KE KAUZE BIS

Mynář: BIS mě odposlouchávala. Byl jsem u toho, když Zeman žádal Babiše

MYNÁŘ KE KAUZE BIS
Mynář: BIS mě odposlouchávala. Byl jsem u toho, když Zeman žádal Babiše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Hradní kancléř Vratislav Mynář řekl, že byl opakovaně odposloucháván Bezpečnostní informační službou (BIS) a spolu s ním i poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Mynář to řekl pro CNN Prima News a potvrdil tím prezidentova slova z víkendu. Zároveň Blesku řekl, že byl v minulosti u schůzky prezidenta Zemana a premiéra Andreje Babiše, kde měl hlavě státu slíbit, že zastaví odposlechy prezidentova okolí. Mynář odmítl komentovat, proč premiér Babiš tvrdí, že u schůzky nikdo nebyl.

Mynář pro CNN Prima News uvedl, že ho opakovaně odposlouchávali především v období, kdy žádal o nejvyšší bezpečnostní prověrku, ale několikrát i poté. Dosud se hovořilo především o tom, že odposloucháván měl být hlavně poradce prezidenta Martin Nejedlý. „Kdy jsem se k té informaci dostal, si nevzpomínám, ale ani to podle mě není důležité. Klíčové je, že jsem byl já a Martin Nejedlý opakovaně odposloucháván,“ řekl Mynář.

Mynář také v krátkém rozhovoru pro Blesk potvrdil slova prezidenta Miloše Zemana, který uvedl, že u schůzky s Andrejem Babišem k údajnému sledování lidí z Hradu ze strany BIS byl přítomen právě i hradní kancléř.

Premiér se možná nepamatuje, říká Mynář

„Mohu potvrdit, to, co říkal pan prezident. Seděl jsem u toho rozhovoru, kdy tato záležitost, kterou pan prezident o víkendu zmiňoval, zazněla,“ řekl pro Blesk.cz Mynář. Na otázku, zda by mohl specifikovat, kdy ke schůzce mělo dojít, řekl, že nechce přilévat olej do ohně. „Zůstaňme u toho, co jsem vám potvrdil,“ řekl Mynář.

Zeman uvedl, že Mynář u schůzky byl, ze strany premiéra ale zaznívá opak. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan (Michal) Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já, jak víte, telefon mobilní ani jiný nemám. Takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já,“ řekl Zeman při rozhovoru. „No a tak jsem o tom informoval pana premiéra, posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ řekl Zeman v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech.

Premiér Babiš ale odmítl, že by se zajímal o to, koho tajné služby odposlouchávají, a také dementoval informaci, že by si jako předseda vlády mohl dovolit odposlechy zastavit. Později ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že pokud nějaké schůzky k tomuto tématu mezi prezidentem a premiérem probíhaly, bylo to zásadně o samotě, nikoliv za přítomnosti kancléře Mynáře. Ten přitom ale tvrdí, že u konkrétní schůzky, kdy měl Zeman požádat Babiše o zastavení odposlechů, byl.

Zda si Babiš na schůzku pouze nevzpomíná, je podle Mynáře otázka přímo na premiéra. „Já jsem jen slyšel, co řekl pan prezident v rozhovoru redakci Blesku a mohu to potvrdit,“ dodal Mynář s tím, že ale není vyloučeno, že se mohla konat ještě jiná schůzka, které se Mynář neúčastnil. „Pan premiér se schází s panem premiérem relativně pravidelně. Pokud tam jsou sami, tak já nejsem detailně obeznámen o tom, co tam probírají. Ale to, co jsem řekl, za tím si stojím. Co řekl pan prezident, mohu potvrdit. Tenkrát jsem u té schůzky byl,“ uvedl hradní kancléř.

Záležitostí se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS. Podle předsedy komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se zúčastní i pověřený ředitel BIS Michal Koudelka. Předpokládá, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií. BIS ve svých vyjádřeních odmítá konkrétní Zemanovy výroky komentovat, trvá však na tom, že vždy postupuje podle zákona.

 

, jkr