kontroverzní vůdce

‚Velký vůdce‘. Srbský prezident ocenil Miloševiče, kosovští politici se bouří

Slobodan Milošević -

Foto: Reuters

kontroverzní vůdce
‚Velký vůdce‘. Srbský prezident ocenil Miloševiče, kosovští politici se bouří

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Důchody se od ledna zvednou v průměru o 597 korun, tedy o 4,7 procenta. Všichni lidé, kteří pobírají starobní, invalidní a pozůstalostní penzi, k tomu dostanou ale ještě 300 korun měsíčně. Průměrný důchod se tak zvedne téměř o 900 korun. Vyplývá to z podkladů k vládnímu nařízení o zvyšování penzí, které na svém webu zveřejnila vláda. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela v červnu 2,4 milionu starobních, 421 900 invalidních a 68.100 pozůstalostních penzí. Nějaký důchod tak pobírá 2,9 milionu lidí.

Vučić navštívil v neděli srbskou menšinu žijící v Kosovu a během svého hlavního projevu k přítomným vyzval k míru a usmíření s kosovskými Albánci, zároveň ale pochválil Miloševiče. „Milošević byl velký srbský vůdce, jehož úmysly byly ty nejlepší, nicméně výsledky byly velmi slabé,“ uvedl současný srbský prezident, který byl v roce 1999 Miloševičovým ministrem informací. „Ne protože to tak chtěl, ale protože naše přání byla nerealistická, když jsme opomněli a podcenili zájmy a touhy ostatních národů,“ dodal.

Podle kosovského prezidenta Hashima Thaçiho je vychvalování Miloševiče provokací. „Slyšeli jsme slova o míru, porozumění a dobrých sousedských vztazích,“ uvedl Thaçi. „Rovněž jsme ale slyšeli chválu Miloševiče a jeho generálů. Tyto dvě věci k sobě nepatří,“ dodal. I ostatní kosovští vůdci Vučiče kritizovali s tím, že svou řečí dal jasně najevo, že má v úmyslu pokračovat v politice Slobodana Miloševiče. Evropská unie by to podle nich měla jasně odsoudit.

Někdejší srbský a jugoslávský prezident Slobodan Milošević, kterému je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní a rozpoutání několika válek, zemřel v průběhu procesu před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. U moci se Milošević udržel do podzimu 2000. Následující rok jej srbská vláda vydala ICTY, kde byl souzen pro genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. Rozsudku se ale nedočkal; zemřel v březnu 2006 na selhání srdce ve věku 64 let.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku před deseti lety. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije srbská menšina. Kosovo jako nezávislý stát nicméně uznalo více než 100 zemí včetně České republiky.

Normalizace vztahů mezi Kosovem a Srbskem je důležitým předpokladem pro členství obou států v Evropské unii.

,

10. září 2018