Dopady kauzy Čapí hnízdo

Za neposlušnost se vyhazov. Jermanová převolila zastupitele s jiným názorem

Dopady kauzy Čapí hnízdo
Za neposlušnost se vyhazov. Jermanová převolila zastupitele s jiným názorem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministerstvo financí vyjmulo farmu Čapí hnízdo z evropského financování, oznámila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na zastupitelstvu kraje. A to ačkoliv Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy byl proti. Pro opoziční středočeské zastupitele, kteří s tímto krokem nesouhlasili, mělo jejich hlasování dopady. Jermanová nechala výbor převolit a do výboru dosadila většinu ze současné koalice.

Hejtmanku pro Echo24 odmítla, že by radu převolila právě ve spojitosti s kauzou Čapí hnízdo. „Žádná taková souvislost neexistuje. Jak jsem již řekla, koalice má tradičně většinu ve Výboru,“ uvedla stručně.

Jana Jakoba, zastupitele z TOP 09 ve Středočeském kraji, který je právě i členem Výboru, jednání hejtmanky nepřekvapuje. „Paní hejtmanka to zdůvodnila slovy, že je to tradiční a normální, když s někým nesouhlasím, tak ho odvolám z funkce. Mně to normální nepřijde a bohužel mi to připomíná doby normalizační,“ uvedl pro Echo24.

Na Twitteru se k záležitosti vyjádřil i Vít Rakušan, 1. místopředseda STAN, který je současně středočeským zastupitelem. „Kdo nejde s námi, jde proti nám. Za neposlušnost se vyhazuje,“ napsal.

Výbor Regionální rady má 15 členů, kteří jsou voleni z řad členů Zastupitelstva Středočeského kraje. Nyní je ve Výboru většina opozičních zastupitelů. Byli totiž zvoleni krátce po volbách, v listopadu 2016, když byla na kraji ještě koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. V říjnu 2017 ale hnutí ANO, jakožto vítěz voleb, svým partnerům rozeslalo informaci, že jim vypovídá koaliční smlouvu.

„Když se změnila koalice na kraji, tak tento Výbor nepřevolili, protože tomu nekladli velký důraz. A teď mi to převolování přijde jako účelová záležitost, protože výbor v některých záležitostech nehlasuje tak, jak by si paní předsedkyně (hejtmanka, pozn. red.) představovala,“ dodal pro Echo24 Jakob.