Církevní restituce

Sešla se auditní skupina k církevním restitucím, jíž zřídil ministr zemědělství Toman

Církevní restituce
Sešla se auditní skupina k církevním restitucím, jíž zřídil ministr zemědělství Toman

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministerstvo zemědělství začalo prověřovat, zda stát dodržel při vydávání pozemků při církevních restitucích zákon. Ve středu se podle úřadu sešla komise pro audit majetkového vyrovnání s církvemi, kterou založil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Jednala o šesti podnětech, například o vydávání pozemků řádu maltézských rytířů v Březiněvsi, o vydání majetku tzv. vratislavského arcibiskupství či o vydání majetku kláštera svatého Václava v Broumově. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

„Úkolem komise je především prověřit dodržení zákona při vydávání majetku státu spravovaného resortem ministerstva zemědělství, tedy hlavně Státním pozemkovým úřadem a Lesy České republiky,“ uvedl Toman.

Pokud by komise zjistila pochybení nebo porušení zákona, měla by navrhnout ministrovi další právní kroky. „Komise bude ministrovi zároveň předkládat čtvrtletní zprávy o své činnosti a bude spolupracovat s externími experty veřejného i církevního práva z právnických fakult veřejných vysokých škol,“ dodal úřad.

V komisi jsou tři bývalí místopředsedové ČSSD – někdejší poslanec a šéf zemědělského výboru Karel Machovec, bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, uvedl server Aktuálně.cz. „Zatím jsme skutečně jen takto tři, ale celkem by nás mělo být pět. Další dva lidé mají v příštích týdnech následovat,“ sdělil serveru Machovec, jenž komisi předsedá. Toman chce o nominaci dalších členů komise požádat předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) nebo Českou biskupskou konferenci.

Například maltézští rytíři získali v církevních restitucích v Březiněvsi u Prahy přes 90 hektarů polí, soudí se ale o ně se Státním pozemkovým úřadem. Celkem získal řád už skoro 1400 hektarů polí a lesů, SPÚ ale uvádí, že řád přišel o majetek po válce na základě Benešových dekretů, a proto by se majetek neměl vracet. Řád ale argumentuje tím, že všech 56 rozhodnutí krajských pozemkových úřadů a všechna dosavadní soudní rozhodnutí potvrdily, že podle Benešových dekretů řádu nikdy žádný majetek konfiskován nebyl. Podezření z kolaborace řád vyvrací.

V případu vydávání majetku maltézskému řádu dokonce ústředí SPÚ v minulosti zrušilo rozhodnutí svých krajských poboček. Mnoha restitučními případy se zabývají soudy.

,

26. září 2018