Výkon transgenderých sportovkyň

Transgenderové atletky vyhrály první a druhé místo ve sprintu. Nefér, říkají kritici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předplatné můžete objednat zde.

Echo Prime

Americké transgenderové středoškolačky Terry Millerová a Andraya Yearwoodová obsadily první a druhé místo v běžeckém závodě v Connecticutu, kterého se zúčastnily v rámci ženské kategorie. Podle kritiků je jejich úspěch ale zároveň důkazem, že sportovní výkony transgenderových atletek nejsou vybojovány férově, informují média jako Fox News či Daily Mail.

Transgenderové sportovkyně – obě ve věku 17 let – závodí v podobných soutěžích pravidelně a nedávno uskutečněný šampionát středoškolských atletů v americkém Connecticutu nebyl výjimkou. První místo ve sprintu na 55 metrů obsadila Terry Millerová, a to s časem 6,95 vteřin. Na druhé příčce skončila Andraya Yearwoodová s časem 7,01 vteřin.

V případě těchto konkrétních atletek nejde o zdaleka jediný sportovní úspěch. Obě sportovkyně ovládly i loňský sprint na 100 metrů, Millerová navíc vyhrála také běh na 300 metrů.

Úspěch transgenderových dívek ovšem opět rozohnilo debatu, zda by měly závodit v regulérních ženských kategoriích. Řada kritiků nepovažuje jejich výkon za férový, což podle serverů dali během závodu někteří diváci na tribuně hlasitě najevo.