Babišovo kontrolní hlášení. ODS a PirSTAN již nejsou jasně pro jeho zrušení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Opozice roky tvrdě kritizovala Babišovy kroky, mezi které patří elektronická evidence tržeb nebo kontrolní hlášení k DPH. Je ale pravděpodobné, že nástroje finanční správy zůstanou v provozu i poté, co zasedne nová vláda vzešlá z podzimních sněmovních voleb i bez přispění hnutí ANO. Koalice STAN a Pirátů totiž počítají s možností, že kontrolní hlášení zůstane nezměněné. Strana ODS pak patřila k tvrdým kritikům, dnes však přiznává, že zrušení je jen jednou z možností. Fungovat by tak hlášení mohlo i nadále jen s úpravou parametrů.
Podnikatelé a firmy si nejvíce v minulosti stěžovaly na zavedení elektronické evidence tržeb a zejména hlavně v nové povinnosti kontrolního hlášení k DPH. To mělo podle ministerstva financí zefektivnit výběr daní. Kontrolní hlášení se ale musí posílat každý měsíc a za nedodržení lhůty hrozí tvrdé sankce. V roce 2019 padlo 58 tisíc pokut ve výši 531 milionů korun. Rok předtím uložila finanční správa 82 pokut za 549 milionů korun a v roce 2017 padlo sice 19 tisíc pokut, ale za 680 milionů korun.
Proti kontrolnímu hlášení navíc hovoří i zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za roky 2014 až 2017, podle kterého není přínos EET ani kontrolního hlášení jasně vyčíslen. Oba nástroje navíc představují administrativní zátěž pro poplatníky.
Opoziční strany se však navzdory své dřívější kritice teď do rušení kontrolního hlášení nehrnou. „V tuto chvíli na to nemáme jasnou odpověď. Byli jsme dlouholetými kritiky kontrolního hlášení a kritizovali jsme jeho vznik. Přílišný pozitivní vztah k tomuto opatření nemáme. Nevylučujeme zrušení kontrolního hlášení, ale minimálně budeme chtít zvýšit limit k registraci k DPH, aby se kontrolní hlášení netýkalo malých firem, kterým to způsobuje relativně větší náklady. Budeme se bavit a chtít upravit podmínky při pozdějším dodání. Tedy o snížení vysokých pokut a zjednodušení pravidel,“ řekl pro Echo24 poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
S nástrojem je pak spokojena koalice STAN spolu s Piráty, podle kterých by k žádné úpravě nemuselo dojít. „Vůbec jsme o rušení kontrolního hlášení neuvažovali. Ani jsme to nediskutovali, takže předpokládám, že to tak zůstane. Z hlediska nezávislého hodnocení od různých ekonomů se mi jeví jako poměrně efektivní nástroj pro zamezení daňových úniků,“ řekl pro Echo24 kandidát na ministra financí z hnutí STAN Věslav Michalik.
Podle Michalika navíc není potřeba ani snižovat vysoké sankce za možné prohřešky. Mnohem důležitější je podle něj odpovědnost a nastavení každého úřadu. „To, jak se chová stát či orgán k občanům, je hodně dáno vedením daného úřadu, či jaký volí přístup. Určitý nástroj za to nemůže. Rozhodně nejsem zastáncem žádné perzekuce lidí za drobné administrativní chyby, pokud nejsou opakované. Stát by se měl vůči svým poplatníkům chovat vstřícně,“ řekl Michalik.
Kromě kontrolního hlášení zůstává nejistá budoucnost i u elektronické evidence tržeb. Od ní si Babiš sliboval, že narovná podnikatelské prostředí a dojde k zjednodušení administrativy. Efekt to ale mělo opačný a podnikatelé si už v první a druhé vlně stěžovali, že byrokracie jim naopak narůstá, jsou ohrožení neustálými kontrolami a jedná se jen o zátěž.
Opozice proti EET dlouho vystupovala a očekávalo se, že bude jednotná při její rušení. Koalice STAN a Pirátů však v programu slibují, že na příští volební období zruší jen 3. a 4. vlnu. „O zrušení EET pro podnikatele v 1. a 2. vlně rozhodneme po důkladném zhodnocení jeho přínosů. V případě zachování musí EET přinášet podnikatelům i uživatelské benefity,“ uvádí program Pirátů.
Hnutí STAN spolu s Piráty tak uvádějí možnost, aby se EET úplně zrušila, omezila nebo byla dobrovolná. To v minulosti potvrdil i poslanec Mikuláš Ferjenčík, podle kterého by se měla EET stát dobrovolným nástrojem. „Tedy aby to snižovalo byrokracii a člověk by ji tak sám aktivoval,“ řekl pro Echo24 Ferjenčík.
Zrušit ji chce koalice Spolu v čele s ODS, která elektronickou evidenci dlouhodobě kritizovala. V současné době je EET pozastavená do příštího roku a je tak na budoucích vládnoucích stranách, jak s ní naloží. „EET je zamrzlá a doufám, že se už nerozběhne. Snad nikdo nebude mít politickou sílu k tomu, aby EET znovu obživla,“ řekl pro Echo24 Skopeček.