ODCHOD Z ČELA FIRMY

Bakalovi opouštějí orgány Economie, vydavatelství ale prodávat nechtějí

ODCHOD Z ČELA FIRMY
Bakalovi opouštějí orgány Economie, vydavatelství ale prodávat nechtějí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vlastník Economie Zdeněk Bakala a jeho žena Michaela opouštějí pozice v představenstvu a dozorčí radě vydavatelství Economia. Zdeněk Bakala rezignoval na post člena dozorčí rady, Michaela Bakala odchází z pozice člena představenstva. Oba tento krok učinili k dnešnímu datu 28. ledna. Informaci Echo24 potvrdila společnost BM management, která zastřešuje aktivity Zdeňka Bakaly a jeho ženy v České republice. Bakalovi zároveň zdůrazňují, že v žádném případě nechtějí vydavatelství, pod které spadají Hospodářské noviny, Aktuálně.cz či týdeník Respekt, prodat.

Zdeněk Bakala ujišťuje, že Economia zůstává jeho klíčovou investicí, prostřednictvím které chce podporovat a hájit nestrannou a nezávislou žurnalistiku. Aby zdůraznili toto své dlouhodobé přesvědčení, rozhodli se oba manželé odstoupit ze statutárních orgánů Economie. „Vlastnictví médií chápeme jako veřejnou službu. Vždy jsme chtěli a dělali vše pro to, aby Economia a její tituly byly synonymem profesionální a svobodné žurnalistiky,“ vysvětlil rozhodnutí Zdeněk Bakala. Vlastník věří, že oba orgány budou i nadále prosazovat hodnoty a strategii mediálního domu. „Důvěřujeme zvoleným členům představenstva i dozorčí rady, že budou veškeré řídící i kontrolní činnosti nadále vykonávat v souladu s posláním Economie, tedy dělat skvělý obsah a přispívat jím k informované společnosti,“ dodal Zdeněk Bakala.

Uvolněné místo v představenstvu obsadí Monika Zahálková, která má mnohaletou praxi z poradenství v oblasti správy a řízení společností, auditu správních orgánů a compliance. Je výkonnou ředitelkou Institutu členů správních orgánů (Czech Institute of Directors) a jednatelkou CG Institut. Představenstvo bude nadále pracovat ve složení Zuzana Řezníčková, předsedkyně představenstva, Pavel Burša, místopředseda představenstva a členové představenstva Michal Brejcha a Monika Zahálková. Dozorčí rada bude tříčlenná, jejím předsedou je i nadále Luboš Řežábek, členy zůstávají Zdeněk Fried a Jan Hanousek.

Finančník a podnikatel Zdeněk Bakala získal většinový podíl v Economii v roce 2008. O dva roky dříve již koupil podíl v týdeníku Respekt, který nyní společnost spolu s Hospodářskými novinami, časopisem Ekonom, tituly Právní rádce, Business Spotlight, Logistika, Moderní řízení a magazínem Studenta vydává. Mimo to Economia provozuje zpravodajské servery IHNED.cz a Aktuálně.cz., portál Centrum.cz spolu s jeho mailovou doménou nebo internetové magazíny Žena.cz či Vaření.cz.

Od roku 2014 vydavatelství spolupracuje také se zpravodajským projektem DVTV. Ten jako první internetovou televizi založili bývalí moderátoři České televize Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Pod záštitou Economie se koná rovněž anketa Top ženy Česka, která se snaží o zviditelnění úspěšných žen v oblasti podnikání i veřejné sféry. 

Zdeněk Bakala, který je pod silným politickým tlakem především ze strany prezidenta Miloše Zemana kvůli někdejším vlastnictví těžební společnosti OKD, v České republice vedle Economie podniká v realitách, financuje Knihovnu Václava Havla, think-tank Aspen Institute a Bakala Foundation, která podporuje talentované studenty.

 

28. ledna 2019