Filozof Roger Scruton

Filozof Scruton byl odvolán z postu vládního poradce. Kvůli „nepřijatelným výrokům“

Filozof Roger Scruton
Filozof Scruton byl odvolán z postu vládního poradce. Kvůli „nepřijatelným výrokům“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britský konzervativní filozof, spisovatel a skladatel Roger Scruton byl odvolán z neplaceného postu vládního poradce bydlení, informuje The Guardian. Důvodem byly kontroverzní výroky o islamofobii, homofobii a antisemitismu, které měl údajně říct v rozhovoru pro levicový týdeníkem New Statesman. Řada lidí ale Scrutona brání a dodává, že některá jeho slova jsou vytržená z kontextu.

„Roger Scruton byl odvolán s okamžitou platností v reakci na nepřijatelné výroky,“ dodává stručně mluvčí ministerstva pro bydlení, kde britský filozof působil bezplatně jako poradce. Scruton nicméně odmítá, že by byl v rozhovoru pro týdeník New Statesman jakkoliv islamofobní nebo útočil vůči židovské komunitě.

Ve výše zmíněném rozhovoru údajně řekl, že „mnoho příslušníků budapešťské inteligence jsou Židé a tvoří součást rozsáhlých sítí kolem Sorosova impéria,“ případně že „islamofobie a homofobie jsou vymyšlené“. Stejně tak je Scruton dlouhodobě kritizován za své přátelské vazby na maďarského premiéra Viktora Orbána. Mnozí se ale shodují, že jeho slova, která zazněla v rozhovoru, byla vytržena z kontextu.

Interview se Scrutonem vedl zástupce šéfredaktora George Eaton. Ten se po vydání rozhovoru uchýlil na Twitter a vypíchl tam nejkontroverznější výroky, ovšem nikoliv v úplném znění. Například v pasáži, kde mluví o Židech, je v kompletním rozhovoru jasné, že Scruton odpovídá na otázku o Sorosově vlivu v Maďarsku, nikoliv na otázku k židovské komunitě. Eaton již stihl několik svých zavádějících tweetů smazat. O nesrovnalostech okolo rozhovoru v New Statesman jsme psali již zde.

Úzké vazby na Československo

Scruton také aktivně působil na území Československa. Byl zakladatelem Vzdělávací nadace Jana Husa a hlavním organizátorem návštěv západních filozofů, kteří počínaje rokem 1979 přijížděli přednášet na bytové semináře pražských a brněnských disidentů. Je také členem českého PEN klubu a Společnosti pro vědy a umění.

Na oplátku jeho Slovník politického myšlení přeložil již za socialismu Petr Pithart, takže mohl hned v roce 1990 vyjít knižně a zaplnit poptávku po poznání. Scruton se sem vracel a vrací, mimo jiné měla v Česku premiéru jeho opera. Intimitu jeho vazeb ukazuje jeho román Zápisky z podzemí, odehrávající se v Česku osmdesátých let. 

Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil Medaili za zásluhy I. stupně. Jako uznání jeho přínosu české vědě a vzdělanosti získal v roce 2004 (u příležitosti jeho 60. narozenin) čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně.

, vt

11. dubna 2019