Přelomová česká hra

V Německu se poprvé může prodávat hra s nacistickou symbolikou. Jde o český Attentat 1942

Přelomová česká hra
V Německu se poprvé může prodávat hra s nacistickou symbolikou. Jde o český Attentat 1942

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Němečtí hráči si nově mohou zahrát českou výukovou hru Attentat 1942, která přibližuje dobu protektorátu po atentátu na Reinharda Heydricha. Místní úřady ji doposud blokovaly kvůli zobrazování nepovolené nacistické symboliky, nedávno však v Německu došlo ke změně, která vydání titulu povoluje. 

Úřad pro regulaci zábavního softwaru (USK) v srpnu rozhodl, že pokud nacistický symbol zobrazuje konkrétní historické události nebo slouží k uměleckému či vědeckému účelu, může být použit. A to je i případ českého Attentatu 1942, který v pondělí vyšel jako vůbec první počítačová hra s dříve zakázanou symbolikou na německé verzi distribuční platformy Steam. 

„Přestože je hra založena na výzkumu historiků a autentických historických svědectvích, umožnit legální vydání hry v Německu nebylo jednoduché. Úřad USK neměl povoleno udělit rating žádné hře, která by obsahovala protiústavní symboliku,“  citoval tvůrce hry server Bonusweb.cz.

„Ke změně opatření došlo až nedávno a dnes takové hry posuzuje individuálně s ohledem na jejich společenskou přijatelnost. Attentat 1942 je tak první PC hra na německém trhu, která od okamžiku změny politiky obdržela od USK hodnocení 12+ v originální, necenzurované podobě,“ dodali autoři. 

Zobrazování nacistických symbolů bylo ve spolkové republice dlouho trestné, ať už šlo o vlajky, uniformy, odznaky nebo třeba pozdravy. Trestní zákoník počítal až s tříletým trestem odnětí svobody. Výjimku ze zákona měly oblasti školství, vědy, umění či zpravodajství o době nacismu. Na počítačové hry, ani na ty se vzdělávacím charakterem, se ale žádná taková výjimka nevztahovala, protože nejsou běžně považovány za umění. 

Tvůrci hry to pocítili už na berlínském festivalu A MAZE, odkud si za svůj projekt odnesli hlavní cenu. „Na tom festivalu porota hru hrála v uzavřené sekci, kam nesměla veřejnost,“ řekl vedoucí projektu Vít Šisler z Filozofické fakulty UK s tím, že Attentat 1942 se tak nemohl zapojit ani do soutěže o nejoblíbenější hru u návštěvníků.

Hra, za níž stojí odborníci ze dvou fakult Univerzity Karlovy a historici české Akademie věd, navazuje na trojici výukových simulací pro školy. „Je to hra založená převážně na vzpomínkách pamětníků, kdy se snažíte zjistit, proč vašeho dědečka bezprostředně po atentátu na Heydricha zatklo gestapo,“ říká Šisler. „Vy pátráte tak, že se ptáte babičky, ptáte se pamětníků, kolegy dědy z odboje, kolegů, co s ním pracovali ve fabrice, a postupně se z různých osobních výpovědí snažíte složit ten příběh,“ vysvětluje.

Postavy ve hře jsou sice fiktivní, ale byly vytvořeny na základě osudů konkrétních lidí a dobových svědectví. Vzhledem k tématu hry je jasné, že se v ní objevují i nacistické symboly nebo tradiční pozdravy hitlerovských stoupenců.

, jhr