Vlastnictví Andreje Babiše

Řídí Babiš Agrofert? Máme důkaz, že ano, tvrdí šéf Transparency International

Vlastnictví Andreje Babiše
Řídí Babiš Agrofert? Máme důkaz, že ano, tvrdí šéf Transparency International

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda vlády Andrej Babiš stále ovládá Agrofert, ale dřív jsme pro to neměli důkaz. Tak popisuje ředitel Transparency International David Ondráčka důvod, proč se až nyní věnují aktivitám Andreje Babiše. Kvůli podezření, že předseda vlády stále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon, se nezisková organizace rozhodla podat podnět k Městskému úřadu v Černošicích, kvůli trvalému bydlišti Andreje Babiše. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi pokuta až čtvrt milionu korun.

Nezisková organizace Transparency International podala podnět k Městskému úřadu v Černošicích. Pokud si myslíte, že byl porušen zákon, tak proč jste nepodali trestní oznámení?

My to povedeme ve dvou vlnách. První byl podnět českým institucím, to jsme udělali. Druhý bude evropské komisi, to se bude týkat neoprávněnosti Agrofertu čerpat evropské fondy. To je dle mého názoru mnohem účinnější. V českém podnětu jde o porušení zákona o střetu zájmu ve vztahu k vlastnictví médií. Máme informace ze zahraničních rejstříků konečných majitelů, tedy ze Slovenska, Švédska nebo Německa. Ty dokazují, že se Babiš vlastnictví vzdal pouze naoko. To byl také hlavní důvod, proč jsme podnět podali. Jedinou šanci ale máte po té správní linii a to začnete u prvního orgánu, který je kvůli bydlišti Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích. 

Druhá věc je, že my nemáme důkaz o trestném činu. Za naším právním výkladem si stojíme, máme ho opřený o řadu konzultací s právníky specializující se na svěřenské fondy a proto iniciujeme přezkum. Trestný čin však nelze nyní vyvodit.

Takto postupujete proti předsedovi vlády poprvé. Co bylo spouštěčem, že zrovna teď podáváte takový podnět. O angažovanosti Andreje Babiše v jeho médiích se přeci ví už několik let.

To je jasné a také jsme se k tomu veřejně vyjadřovali. Ale až nyní jsme získali přes zahraniční rejstříky konečných výhod nebo partnerů reálný důkaz, který jde pro přezkum použít. Právě předtím to bylo v pozici, že si všichni mysleli, že se Agrofertu vzdal naoko. Teprve samotné dokumenty, které vložil do rejstříků Agrofert sám, nám ukazují, že to tak je. Proto jdeme do těch podnětů.

Má to tedy spojitost se zjištěním na Slovensku, že se v Agrofertu nadále Andrej Babiš angažuje?

To byla česká Transparency International, která se dívala do rejstříků na Slovensku. Poté také do německého a švédského, protože je zajímavé, že český rejstřík není úplně veřejný. V podstatě vznikají po celé Evropě rejstříky konečných majitelů a některé země ho udělaly úplně veřejně. Kvůli působnosti Agrofertu v Německu, Švédsku a Slovensku se nám rejstříky mohly otevřít.

Otázku jsem položil na česká média ale položím stejnou i o druhém podnětu. Proč podáváte podnět do Bruselu až nyní, když se o čerpání dotací všude mluví už několik let?

Ony vycházejí ze stejného zjištění. My si myslíme, že to je nezákonný stav vůči českému zákonu i evropskému. Proto chceme iniciovat na obou stranách přezkum, aby to instituce jednoduše rozsekly. Podali jsme český, píšeme ten evropský a v řádu několika týdnů bude dokončený, protože je komplikovanější. Vychází ale ze stejného faktického zjištěný, které jsem před x měsíci neměl.

Vy jste měl v minulosti k Andreji Babišovi blízko, dokonce vás před volbami v roce 2013 navrhoval jako ministra vnitra. Co říkáte na jeho výrok, že proti němu vedete kampaň?

Já jsem očekával tyto útoky na svou osobu. Jsou snadno vyvratitelné. Premiér Babiš tím chce jen odvádět pozornost a měl by se soustředit na vysvětlení, jak to tedy se zbavením se Agrofertu bylo. Jednoduše nesnažit se neodvádět pozornost, nic jiného za tím není.

Babiš se v reakci na podaný podnět otřel o financování Transparency International. Řekl, že evropský úřad OLAF také TI financuje. Je to pravda?

Je to pravda. Je to jeden z našich asi padesáti jiných zdrojů. My jsme měli vzdělávací aktivity kolem evropských fondů pro úředníky a některé projekty se financovaly v rámci přes OLAF. Je to ale úplně normální věc. OLAF má jednak svoji vyšetřovací část, která šetří. Poté má i grantovou část, která podporuje univerzity, vzdělávací centra nebo organizace jako jsou Transparency.