Bek ohlásil česko-slovenský tandem jako protiváhu proti Polsku a Maďarsku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Svoboda a zodpovědnost médií by se mohly stát společným tématem při nadcházejícím českém předsednictví v Radě Evropské unie a slovenském předsednictví ve Visegrádské skupině (V4), jejímiž členy jsou kromě Česka a Slovenska také Maďarsko a Polsko. Vyplývá to z vyjádření českého ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN), který dnes navštívil Slovensko. Dále naznačil, že se rýsuje česko-slovenský tandem jako protiváha proti názorům polských a maďarských partnerů například v otázkách právního státu a konfliktu s EU.
„Jedním z témat, které nás zajímá společně, je svoboda a zodpovědnost médií. Já čekám, že některá z priorit českého předsednictví bude mířit tímto směrem, a zdá se, že i na slovenské straně to nachází pochopení. Slovensko má poměrně drastickou zkušenosti v oblasti médií a Česká republika má za sebou docela složitou debatu o kontrole veřejnoprávních médií nebo o vlivu některých soukromých firem na mediální trh,“ řekl novinářům Bek, který měl při návštěvě Bratislavy v programu například schůzky se slovenským ministrem zahraničí Ivanem Korčokem a jeho náměstkem Martinem Klusem.
Na Slovensku byl před čtyřmi lety zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak spolu se svou snoubenkou. Motivem činu podle policie byla Kuciakova práce. Tři obžalovaní z vraždy reportéra si již odpykávají dlouholetý trest vězení. V případě dvou dalších obžalovaných soudy dosud nevynesly pravomocný verdikt. Kuciakova vražda vyvolala v zemi rozsáhlé demonstrace, které vyústily ve výměnu tehdejšího premiéra Roberta Fica.
„Těší mě, že s ministrem Bekem jsme našli shodu v mnoha sektorových prioritách českého předsednictví Rady EU, jako je kybernetická bezpečnost, boj proti odlesňování nebo ochrana novinářů,“ uvedl Klus v tiskovém prohlášení slovenského ministerstva zahraničí.
Podle Beka hlavním tématem jeho jednání na Slovensku byla právě spolupráce mezi oběma zeměmi v době, kdy bude ve druhém pololetí Praha předsedat Radě EU a Slovensko zase V4.
„Dnes třeba polští nebo maďarští kolegové vznáší na jednání V4 témata právního státu a svůj pohled na věc nebo svůj pohled na konflikt s Evropskou unií, tak si myslím, že stejně je namístě, aby Česká a Slovenská republika vnášely do společné diskuse témata, ve kterých třeba nutně nebudeme mít společnou pozici,“ řekl Bek.
Podle Beka mají česká a slovenská vláda v řadě otázek společný názor a nerozděluje je například téma právního státu, které jsou důležité pro Maďarsko a Polsko. „Určitě platí to, že mezi českou a slovenskou vládou existuje méně rozdílů než mezi ostatními členy V4,“ dodal.
„S Českem máme v mnohém velmi blízké názory, zvláště například v otázce významu dodržování pravidel právního státu,“ uvedl v prohlášení šéf slovenské diplomacie Korčok.
Český ministr také uvedl, že vztahy v rámci Východního partnerství budou jednou z priorit českého předsednictví v EU. „I tady máme se Slovenskem podobný názor a máme poměrně distancovaný názor od postoje, který v poslední době v této věci zastává Maďarsko,“ řekl Bek.
Do projektu Východního partnerství EU řadí unie vedle Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu také Bělorusko, jehož vláda loni členství kvůli unijním sankcím pozastavila.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.