Volby do Senátu

O Senát je zájem. Kandidovat chtějí Hilšer, Bělobrádek či herec Navrátil

Volby do Senátu
O Senát je zájem. Kandidovat chtějí Hilšer, Bělobrádek či herec Navrátil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do boje o křesla v horní komoře českého parlamentu se hlásí zajímavá jména. Senátorem se chtějí stát političtí matadoři ze sněmovny, neúspěšní prezidentští kandidáti i nové tváře. Třetinu nových senátorů budou Češi volit na podzim spolu s komunálními zastupiteli.

Do senátu míří dva neúspěšní prezidentští kandidáti, Marek Hilšer a Jiří Drahoš. Ani jeden kvůli kandidatuře nehodlá vstupovat do politické strany. Hilšer chce na podzim kandidovat do Senátu v obvodu v Praze 2 a 3. Způsob kandidatury chce teprve zvážit, do politické strany se ale vstupovat nechystá. O voličskou podporu by se proto opět chtěl ucházet jako nezávislý, rád by ale získal podporu některých politických stran. A je o něj velký zájem. Po volbách se sešel se zástupci několika politických stran. O schůzku požádali třeba Piráti, TOP 09, Zelení, lidovci nebo zástupci hnutí STAN a ODS.

Kandidaturu do Senátu zvažuje i prezidentský kandidát Jiří Drahoš, jenž postoupil do druhého kola přímé volby. Finalista prezidentské volby zvažuje ale i širší projekt, ve kterém by pokračoval ve svých tématech z prezidentské volby. „Zvažuji širší projekt, nejenom kandidaturu do Senátu, i když ta může být jeho součástí. Je to zatím ve fázi širších úvah,“ řekl Drahoš.

Drahoš nyní zjišťuje, jakou by mohl získat podporu od politických stran. Jednal se zástupci stran, které mu vyjádřily v prezidentské volbě podporu, tedy třeba STAN, lidovci či TOP 09. „Snažím se mluvit i s dalšími. Nechci se zaměřit jen na užší výseč, byť ty strany, které mě podpořily ve volbách, jsou v tomto směru nejaktivnější,“ poznamenal. Pokud by se pro kandidaturu do Senátu rozhodl, do politické strany by nevstupoval.

Do Senátu chce kandidovat i rektor Masarykovy Univerzity Mikuláš Bek, jenž dal na podzim košem nabídce premiéra v demisi Andreje Babiše. Nabízel mu post ministra školství ve své jednobarevné menšinové vládě. Beka podpořili Starostové a nezávislí. Jedním z jeho soupeřů v souboji o křeslo po senátorce Elišce Wagnerové (Zelení) bude brněnský kadeřník Jan Špilar, kterého nominovala KDU-ČSL.

„V posledních pěti šesti letech jsem se pohyboval ve veřejném prostoru poměrně intenzivně. Zejména v posledním roce zaznívá navíc celá řada návrhů na dost radikální změny ústavního pořádku České republiky. Zdá se mi, že tím role Senátu výrazně vzroste, protože do případných změn by výrazně promlouval,“ vysvětlil už dříve svůj zájem o Senát Bek pro Echo24. Bek je tak dalším z rektorů brněnské univerzity, jenž míří do politiky. Jeho předchůdce Petr Fiala je předsedou ODS. Jiří Zlatuška, jenž byl rektorem v letech 1998 až 2004, kandidoval v roce 2013 za hnutí ANO do sněmovny a poslancem se stal. Po říjnových volbách už poslanecký úřad nevykonává.

Zájem o Senát hlásí i známý herec a dlouholetý podporovatel TOP 09 Oldřich Navrátil. Kandidovat bude na podzim v Třebíči za TOP 09. Překvapivým zájemcem o senátorské křeslo je i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jenž je od roku 2013 poslancem a dokázal lidovce do dolní komory vrátit poté, co z ní na volební období 2010 až 2013 vypadli. Kandidovat chce Bělobrádek na Náchodsku.

„Moje rozhodnutí souvisí především s tím, že je mi 41 let a volební obvod je mým rodištěm a bydlištěm. Jsem obecním a krajským zastupitelem, chci se v parlamentu koncentrovat na užší region,“ řekl Bělobrádek už dříve deníku E15.