NÁVRAT DO VLASTI

Malala Júsufzaiová se poprvé po od útoku vrátila do vlasti. Měla slzy v očích

NÁVRAT DO VLASTI
Malala Júsufzaiová se poprvé po od útoku vrátila do vlasti. Měla slzy v očích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bojovnice za právo dívek na vzdělání, pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová, se dnes po šesti letech vrátila do rodné země. V Pákistánu je poprvé od podzimu roku 2012, kdy ji ozbrojenci z islamistického hnutí Tálibán kvůli její kampani vážně postřelili do hlavy a do krku.

V metropoli Islámábádu se Júsufzaiová sešla s pákistánským premiérem Šahídem Chakanem Abbásím a později pronesla krátký projev ve státní televizi. „Toto je nejšťastnější den mého života. Stále nemohu uvěřit tomu, že se to stalo,“ řekla nyní 20letá žena se slzami v očích. „Normálně nepláču… Je mi teprve 20 let, ale zažila jsem toho už hodně,“ dodala Júsufzaiová, která do Pákistánu přicestovala se svými rodiči. Slíbila také, že bude pokračovat ve svých aktivitách na podporu vzdělání dívek v Pákistánu.

Návštěvu nositelky Nobelovy ceny provázejí v Pákistánu přísná bezpečnostní opatření. Obavy o bezpečnost znemožní s největší pravděpodobností Júsufzaiové navštívit její rodné údolí Svát v malebné horské oblasti severozápadně od Islámábádu, kde se v roce 2012 stala terčem útoku islamistů.

„Malala Júsufzaiová a její rodiče již dlouho touží navštívit Svát a setkat se s příbuznými a přáteli. Z bezpečnostních důvodů ale nedostala povolení,“ řekl agentuře Reuters jeden z členů rodiny ženy, který si nepřál být jmenován. Během několikadenního pobytu v Pákistánu se Júsufzaiová sejde se svými příbuznými a přáteli v hotelu v Islámábádu.

Tálibán ovládal údolí Svát do roku 2009, kdy jeho bojovníky vytlačila při rozsáhlé operaci proti radikálům pákistánská armáda. Během své vlády v údolí Svát členové Tálibánu vyhazovali do povětří dívčí školy a uplatňovali přísné islámské právo šaría. Júsufzaiovou Tálibán odsuzoval za prosazování práv dívek na vzdělání a údajné šíření západních hodnot.

Júsufzaiová už v září 2008 vystoupila jako jedenáctiletá v pákistánském klubu před tamními novináři a kritizovala uzavření dívčích škol Tálibánem v údolí Svát. Její zápisky o nelehkém životě místních žen a dívek pak v první polovině roku 2009 pod pseudonymem pravidelně uveřejňoval server BBC.

V říjnu 2012 Júsufzaiovou cestou ze školy v autobuse vážně postřelili extremisté z hnutí Tálibán do hlavy a krku. Dívka byla letecky přepravena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací. Po propuštění z nemocnice v britském Birminghamu se Júsufzaiová znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Jejím krédem je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci.

V roce 2014 získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír jako nejmladší laureátka v historii. V současné době studuje Júsufzaiová na Oxfordské univerzitě. Její nadace Malala podporuje vzdělávání, přičemž se zaměřuje především na Pákistán, Nigérii, Jordánsko, Sýrii a Keňu. Tento měsíc byla poblíž domovského okresu Júsufzaiové otevřena nová dívčí škola postavená z peněz, které Pákistánka dostala jako laureátka Nobelovy ceny, napsala agentura Reuters.

Podle Reuters je ovšem Júsufzaiová v Pákistánu vnímána jako polarizující osobnost. Náboženští konzervativci ji často kritizují, že svou vlast ukazuje ve špatném světle, a obviňují ji, že usiluje jen o svou slávu. Mnozí představitelé i řadoví občané její návštěvu ale přivítali. Opoziční vůdce Imran Chán prohlásil, že návrat Júsufzaiové je známkou porážky extremismu v zemi.

,

29. března 2018