VRAŽDA NOVINÁŘE?

Zamordovali Saúdové novináře? Rijád musí dokázat, že hledaný opustil konzulát, řekl Erdogan

VRAŽDA NOVINÁŘE?
Zamordovali Saúdové novináře? Rijád musí dokázat, že hledaný opustil konzulát, řekl Erdogan

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rijád musí dokázat, že pohřešovaný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží opustil konzulát Saúdské Arábie v Istanbulu. Během své návštěvy Budapešti to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Chášakdží je pohřešován od 2. října, kdy konzulát navštívil kvůli vyřízení dokladů.

Turecká policie se domnívá, že byl v budově úřadu zabit, uvedly již dříve světové tiskové agentury s odvoláním na nejmenované zdroje. Rijád trvá na tom, že Chášakdží z konzulátu odešel.

„Výsledek vyšetřování musí být znám co nejdříve. Představitelé konzulátu si nemohou myslet, že je zachrání, když budou pouze říkat: On odešel,“ uvedl turecký prezident na dnešní tiskové konferenci. Dodal, že případ detailně sleduje. Jeho vyšetřováním se zabývá turecká policie i zpravodajské služby.

Podle nejmenovaného tureckého představitele si turecké ministerstvo zahraničí v neděli pozvalo velvyslance Saúdské Arábie a náměstek ministra s ním jednal o spolupráci při vyšetřování. Soukromá televizní stanice NTV v této souvislosti uvedla, že Ankara žádá o povolení prohledat budovu konzulátu.

Svého času populární televizní komentátor Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály včetně novinářů. Mimo jiné přispíval do amerického listu The Washington Post. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.

Saúdská Arábie trvá na tom, že Chášakdží konzulát opustil. Korunní princ Muhammad bin Salmán v sobotu řekl, že umožní Turecku objekt v Istanbulu prohledat. „Nemáme co skrývat,“ prohlásil. Úřady dokonce zveřejnily videozáznam z budovy, který má ukázat, že novinář se tam nenachází.

,

8. října 2018