Češi prodělávají v podílových fondech. Akciové ztratily téměř 25 procent
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Většina podílových fondů letos stále prodělává, akciové fondy ztratily do konce září skoro 25 procent, dluhopisové fondy téměř 12 procent a fondy peněžního trhu 4,5 procenta. Naopak komoditní fondy se zhodnotily o 47 procent a realitní fondy o 5,2 procenta. Vyplývá to z aktuálního Broker Consulting Indexu podílových fondů za září.
„Kapitálové trhy se v září vrátily ke korekci trvající po většinu roku s výjimkou červencového období. Pokles je prokazatelný u většiny podílových fondů. Nastartovaný růst u akcií ale i jiných typů fondů na začátku měsíce výrazně utlumil návrat obav z inflace, ty dále podněcují debaty o přechodu ekonomiky do recese. Nejvíce ztratily akciové indexy, a to znovu o několik procentních bodů. Jedině nemovitostní fondy opětovně neskončily v červených číslech a zachovávají si podobné hodnoty v rámci dlouhodobého trendu,“ komentoval čísla analytik Broker Consultingu Martin Novák.
Vedle vyšších úroků útočily na ceny aktiv i vysoké ceny energií či zpráva o mobilizaci v Rusku, doplnil analytik Partners Martin Mašát. Hodnoty akciových indexů proto podle něj prohloubily svoji letošní korekci. „Většina akciových indexů se letos po devíti měsících pohybuje v medvědím trhu, a tedy jejich hodnota klesla o více jak dvacet procent,“ dodal.
V září nastal podle Nováka větší pokles u akciových fondů, které se tentokrát propadly o zhruba deset procent, což přispělo k celkovému zvýšení roční ztráty na téměř čtvrtinu. Pokles opět odráží obavy investorů, které nadále přetrvávají vlivem působení nejistot na trzích. „Podobnou rozkolísanost vykazují i komoditní fondy, které jsou přesto díky inflaci od začátku roku v rostoucím trendu. V září ale odepsaly v průměru 7,8 procenta a i u nich dochází v posledních měsících ke korekci,“dodal Novák.
Pokles v září zaznamenaly také dluhopisové fondy, a to hlavně v důsledku zvyšování úrokových sazeb americkou a Evropskou centrální bankou. Kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem vyšly ztrátově i fondy peněžního trhu, jež postihl pokles o 1,1 procenta, obdobně jako v srpnu. Jako jediné ziskové vyšly opět nemovitostní fondy. Ty i přes ochlazování nemovitostního trhu vykazují již několikátý měsíc v řadě plusové hodnoty. V průběhu celého roku dokonce vykazují zisk přes pět procent, upozornil Novák.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním pololetí letošního roku o dvacet miliard na 688 miliard korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard Kč na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.