Porušené sliby

Stadion pro Sáblíkovou, dálnice do Vídně. Babiš slibuje, ale neplní

Porušené sliby
Stadion pro Sáblíkovou, dálnice do Vídně. Babiš slibuje, ale neplní

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dálnice do Vídně, stadion pro Martinu Sáblíkovou či modernizace D1 do roku 2020. To vše a další v minulosti nasliboval a nesplnil Andrej Babiš. Přesto premiér v demisi stále cestuje do krajů, kde slibuje různé projekty za miliardové sumy. V programu z roku 2013, který Babiš nazval Smlouvou s občany České republiky, také sliboval některá témata, která dokázal za pět let porušit či nesplnit. Sem patří třeba slib nezasahovat do nezávislosti policie či nezneužívat politickou funkci ve svůj prospěch.

Dálniční spojení do Vídně sliboval Andrej Babiš už v roce 2015 v rozhovoru pro list Kurier. Zatímco z Rakušané pilně staví, v Česku zůstává stav stále stejný. Ani přes České Budějovice, ani kolem Mikulova se lidé nějakého zlepšení brzy nedočkají.

Včas nebude dokončena ani modernizace dálnice D1, kterou hnutí ANO slibovalo do konce roku 2020- Nedávno to přiznal ministr dopravy Dan Ťok. Na té však dělníci pracují a část úseků už je hotová.

O rychlobruslařském stadionu se mluví téměř po každém velkém úspěchu Martiny Sáblíkové. Andrej Babiš sliboval, že se na to podívá v roce 2015.

Rychlobruslaři v Česku ale stadion stále nemají. Po olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu Babiš znovu uvedl, že se o stadion zasadí. Slíbil, že se tomu bude věnovat při výjezdním zasedání vlády na Vysočinu. Navíc přidal i halu pro Ester Ledeckou.

V žádném případě nezneužiji politickou funkci ve svůj prospěch“.

Před sněmovními volbami před pěti lety byl Andrej Babiš na začátku kariéry v politice. Lídr hnutí ANO sliboval lidem různá témata, která uváděl slovy „abyste si byli naprosto jisti, že Vás nikdy nezklamu a že nikdy nezradím principy, kvůli kterým jsem šel do politiky a na kterých vzniklo naše hnutí“.

Po koaliční vládě se sociální demokracií a vyhraných volbách v loňském roce se však situace okolo prvního programu změnila. Nejviditelnějším porušením je jeho slib o nezávislé policii. Dle jeho slov policie nesmí být pod vlivem politiků. „Korupce se musí vyšetřovat u politiků na všech úrovních,“ sliboval Andrej Babiš voličům.

Právě Babiš a jeho hnutí však do práce policie zasahuje. Na začátku roku místopředseda nejsilnější sněmovní strany ANO Jaroslav Faltýnek měl mimo kamery říci, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil „půjde to tepláků“. V únoru se pak rozjel drtivý tlak na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Nápor ze strany Andreje Babiše však Murín nevydržel a v půlce dubna skončil v nemocnici z důvodu dlouhotrvajícího stresu. O týden později oznámil svůj odchod z inspekce do konce dubna.

Během Murínova pobytu v nemocnici hnutí ANO dosadilo svého člověka do sněmovní komise pro kontrolu GIBS, tedy politického orgánu, kde se mohl ředitel inspekce hájit. Vláda pak na uvolněné místo po Murínovi vypsala výběrové řízení a vedením inspekce byla dočasně pověřena Lenka Haderková, která dosud působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce.

Andrej Babiš spolu s Jaroslavem Faltýnkem byli sněmovnou vydáni k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Během jednání dolní komory na začátku roku vyvolal Babiš skandál svým výrokem, že v Česku je možné si objednat trestní stíhání. Výrok řekl i přesto, že ministerstvo spravedlnosti měl v gesci Robert Pelikán z hnutí ANO.

Babišova rovnost před zákonem

Babišovi se nepodařilo dodržet ani slib, ve kterém se zavazoval, že chce „odmítnout všechny pokusy o destrukci nezávislého státního zastupitelství a soudnictví a budu vždy bojovat za vymahatelnost práva a rovnost lidí před zákonem“. Právě během svého vydávání v lednu letošního roku svému slibu o rovnosti lidí před zákonem nedostál. Během svých výroků opakovaně označoval případ Čapího hnízda za „účelovku a kampaň“. Bránit Babiše se nebál ani předseda sněmovny Radek Vondráček či poslankyně Taťána Malá. „Jelikož bude Andrej Babiš premiérem, policejní vyšetřování kauzy Čapí hnízdo by se mohlo o čtyři roky odložit,“ řekl v rozhovoru Radek Vondráček pro serve iRozhlas.cz.

Podobně reagovala i poslankyně Malá. „Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?“ vysvětlila svůj pohled na rovnost před zákonem poslankyně Taťána Malá pro server Info.cz. Babiš se svého poslaneckého mandátu v případě trestního stíhání odmítl vzdát. Při hlasování sněmovny o vydání dvou poslanců z hnutí ANO však pro zbavení své imunity Babiš hlasoval.

Největší občanskou odezvu však vyvolal porušený slib, kdy chtěl „podporovat a rozvíjet demokracii v České republice a chránit svobodu a důstojnost každého člověka“. Právě proti tomuto výroku se ozval spolek Milion chvilek, který uspořádal petiční akci. Z naplánovaného počtu milionu podpisů má zatím přes 240 tisíc. Spolku nejvíce vadí, že Babiš nestojí o rozvíjení demokracie. „Právě naopak – ukázalo se, že stojí zejména o menšinovou vládu jedné strany a o koncentraci moci ve svých rukou; že mu nevadí jednat o spolupráci s SPD a komunisty; že nerespektuje ústavní zvyklosti a nestydí se vládnout bez důvěry a dělat rozsáhlé čistky ve státní správě; že se nechce vzdát svých autoritářských vizí o státu jako firmě a o osekání demokratických institucí,“ uvádí internetové stránky Milion chvilek.

Sliby a výjezdy do krajů

Andrej Babiš si pak během své více než devadesát dnů dlouhé vlády v demisi nedělá problémy s personálními změnami. Za dobu, co mu sněmovna nevyslovila důvěru, stihl odvolat 93 úředníků z ministerstev i úřadu vlády, z toho 26 náměstků. Jeho vláda se zaměřila také na státní instituce, ze kterých odešlo 12 lidí, z toho 6 nedobrovolně.

Do čtvrtka byl pak Andrej Babiš se svými ministry na návštěvě Jihomoravského kraje. Během svého vládnutí bez důvěry stačil navštívit Liberecký, Středočeský, Královéhradecký, Zlínský nebo Karlovarský kraj. Ve Zlínském kraji, kam spanilá jízda vlády zamířila poprvé, sliboval Martině Sáblíkové nový bruslařský okruh u Brna. „Probrali jsme to znovu. Ale prý tam nejsou vhodné podmínky. V Novém Městě na Moravě je ale pozemek, domluvili jsme se, že při výjezdu na Vysočinu se tam podíváme,“ řekl Andrej Babiš.

Kromě rychlobruslařky dostala také příslib i zlatá olympionička Ester Ledecká nebo nově i hokejisté Brna. „Moc gratuluju HC Kometě Brno! A na sliby nezapomínám. 2. a 3. května bude vláda v Brně a půjde se podívat, kde by měla stát nová hala. Stavba by mohla začít 2020 a skončit 2022,“ slíbil Babiš v pondělním tweetu.