Česká hra vyhrála cenu

Další úspěch. Česká hra Chuchel získala prestižního „videoherního Oscara“

Česká hra vyhrála cenu
Další úspěch. Česká hra Chuchel získala prestižního „videoherního Oscara“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Česká herní scéna si v krátkém sledu připisuje další světový úspěch. Na rozruch, který vyvolal titul ze středověku Kingdom Come: Deliverance, navazuje hříčka Chuchel z produkce brněnského studia Amanita Design. Hra se porotě IGF udělující ceny nezávislým vývojářům líbila natolik, že jí na letošním ročníku soutěže udělila prestižní cenu za nejlepší vizuál. O ocenění se přitom často hovoří jako o „videoherních Oscarech“. Studio již v minulosti slavilo úspěchy s tituly jako Samorost, Botanicula a především Machinarium.

Studio Amanita patří mezi nejúspěšnější české herní firmy. Již v minulosti za své tituly posbíralo řadu prestižních cen. V roce 2007 Amanita v rámci IGF zvítězila s titulem Samorost 2 v kategorii nejlepší browserová hra, o dva roky později ovládla její adventura Machinarium sekci nejlepšího vizuálního zpracování a v roce 2012 uspěla s nejlepším audiem hříčka Botanicula, píše server Games.cz

Chuchel je tedy už čtvrtou oceněnou hrou brněnských autorů. Projekt přitom na letošním ročníku ve své nominaci soupeřil s další pěticí navržených projektů, především všemi vyzdvihovanou akční plošinovkou Cuphead. Neotřelá grafika hry, připomínající papírové leporelo však vítězství nakonec zajistila Chuchlu.

Titul, který vyšel na začátku března, není hrou v klasickém slova smyslu. V prvé řadě se jedná o humorný interaktivní zážitek s poutavým audiovizuálním zpracováním. „Vycházíme z tradice českého animovaného filmu. Snažíme se na ni navazovat. Hned několik lidí v našem týmu jsou vystudovaní animátoři − filmaři,“ přiblížil Hospodářských novinách důraz na grafickou stránku her zakladatel herního studia Jakub Dvorský.

Chuchel, nebo Čučel, vypráví příběh klubka vlasů, které se snaží získat třešeň. Cesta k pochutině však není nijak jednoduchá. Pointa připomíná například legendární veverku z Doby ledové, která se marně honí za ořechem. Podobně jako u jiných her od studia Amanita, mluví postavička Chuchel nesrozumitelnou řečí. Není proto nutné umět anglicky a hra je rovněž přístupná pro děti, které ještě neumějí číst.

Na letošní IGF se objevila i další česká hra. Interaktivní příběh Attentat 1942, který zpracovává okolnosti atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, soutěžil v kategorii nejlepší podání příběhu. Ocenění si ale nakonec neodnesl, uspěl titul Night in the Woods od Infinite Fall. Ceny IGF se každoročně předávají v průběhu vývojářské konference Game Developers Conference v San Francisku.

jhr, red