Čtyři roky vlády Bohuslava Sobotky

Vysvědčení pro Sobotkovu vládu? Utáhla opasky podnikatelům, na minimální mzdě přidala tisíce

Čtyři roky vlády Bohuslava Sobotky
Vysvědčení pro Sobotkovu vládu? Utáhla opasky podnikatelům, na minimální mzdě přidala tisíce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda Bohuslava Sobotky podává ve středu po čtyřech letech u moci demisi. Ač to podle všech koaličních stran byla vláda úspěšná, podruhé se do ní ale ČSSD ani lidovci s ANO už nehrnou. Co se jim za dobu vládnutí vlastně podařilo a za co schytaly nejvíce kritiky?

„Ve středu 29. listopadu 2017 od 10.00 hodin se ve Strakově akademii uskuteční další řádná schůze vlády ČR. Na programu bude demise vlády ČR a další body z vládní agendy,“ stojí v programu schůze vlády. Premiér totiž může podat demisi do rukou prezidenta až po skončení ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Ta byla ukončená v pátek.

Bohuslav Sobotka si čtyři roky vládnutí v 90 stránkové závěrečné zprávě o činnosti vlády pochvaluje. Vládě se totiž podařilo stabilizovat rozpočet a snížit jeho schodek. Bývalý ministr financí Andrej Babiš ale na začátku října Sobotkovo vládnutí kritizoval. „Snížili jsme dluh o 73 miliard. Nejvíce dluhů nasekal Kalousek. Doufám, že do konce roku přebytek zůstane. Problém je, že vládu nikdo neřídí, kdyby pan premiér přitlačil na ministry, tak by byl výsledek v čerpání evropských peněz ještě lepší,“ řekl k tomu šéf hnutí ANO.

Za další úspěch pokládá vláda snížení nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných klesl z více než 600 tisíc na začátku roku 2014 na zhruba 300 tisíc v srpnu 2017. Dále Sobotkova vláda zrušila tak, jak slíbila na základě svého programového prohlášení, druhý pilíř důchodového systému a také poplatky za recepty na léky a u lékaře. Zakázala kouření v restauracích a v hospodách nebo navýšila platy lékařů, sester, učitelů, řidičů ve veřejné dopravě i zaměstnanců v sociálních službách. Sobotka vyzdvihuje i to, že jeho kabinet postupně navyšoval minimální mzdu. Ta během čtyř let vzrostla celkem o 3 700 korun.

Bohuslav Sobotka - Jan Zatorsky

Neustále zvyšování minimální mzdy ale kritizují třeba profesní spolky, živnostníci i opozice. „Zvyšování minimální mzdy je odborářsko-sociální šidítko, sociální inženýrství a medvědí služba, která míří na necelá 3 procenta zaměstnanců pobírající minimální mzdu,“ řekl pro deník Echo24 Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle něj zaměstnanci, kteří díky rozhodnutí vlády budou od ledna roku 2018 zase pobírat „o pár stovek korun navíc“, přijdou v případě krize na řadu jako první.

Bič na podnikatele? EET a kontrolní hlášení

„Zavedli jsme účinná opatření proti daňovým únikům, především elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení. Díky těmto opatřením stát zlepšil výběr daní. Díky těmto nástrojům přitom může stát lépe dohlížet na to, aby pravidla platila skutečně pro všechny a aby nekvetla šedá ekonomika,“ stojí v Sobotkově závěrečné zprávě. Jak EET tak kontrolní hlášení jsou přitom z pera bývalého ministra financí Andreje Babiše, který je rovněž považuje za velký úspěch.

Kolem obou novinek ale bylo spoustu nejasností. Zákon o kontrolním hlášení DPH je podle odborníků složitý i pro specialisty a nejvíce komplikací přináší účetním. Pro server Echo24 to uvedla odbornice na DPH Olga Holubová. Kvůli kontrolnímu hlášení navíc padají za drobné prohřešky a chyby nesmyslně vysoké až padesátitisícové sankce, které ale ve většině případů finanční správa následně odpustí. Podnikatelé to nazývají šikanou. Více jsme psali zde.

EET zase přineslo spoustu komplikací a vyšší náklady zejména drobným živnostníkům. Navíc se ve spojitosti s EET čím dál tím častěji mluví o tom, že krachují obchody na malých vesnicích a hospody. Současně je otázka, jestli EET skutečně přináší větší výběr daní, protože pro to nejsou přesvědčivá data. Více by mělo být zřejmě v pátek 1. prosince, kdy to bude přesně rok od zavedení první vlny EET.

Vláda se také chlubí tím, že přijala tzv. služební zákon. Ten ale v praxi vede k tomu, že jsou úředníci na svých postech „zabetonováni“. Zrušit místo například na ministerstvu nemusí být problém a stalo se tak v minulých letech mnohokrát, stát to ale stojí peníze. Pokud se totiž poté pro daného úředníka nenajde náhradní místo, musí se mu půl roku platit 80 procent měsíčního platu. Více jsme o tom psali zde.

Sobotka, Babiš, Bělobrádek - Jan Zatorsky

Jako další úspěch Sobotka vyjmenovává zákon o registru smluv, zákon o zadávání veřejných zakázek, novelu zákona o střetu zájmů, která donutila třeba právě Andreje Babiše převést akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, nebo zákon o prokazování původu majetku.

Mimo jiné Sobotka vyzdvihl i to, že vláda vymáhala reálné odstranění billboardů kolem dálnic, které odvádějí pozornost od řízení a přispívají k dopravním nehodám. Než budou ale všechny billboardy definitivně odstraněny, ještě to potrvá. Provozovatelé měli reklamní poutače odstranit k 1. září 2017, ale velká část z nich to neudělala. Úřady proto mají billboardy podél dálnic a silnic první třídy postupně zakrývat a odstraňovat.