Z chlapce dívkou ve 4 letech?

Čtyřleté dítě změnilo pohlaví. Zatím jen na papíře

Z chlapce dívkou ve 4 letech?
Čtyřleté dítě změnilo pohlaví. Zatím jen na papíře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Malý Waylon z amerického Connecticutu se už od raného dětství choval jinak než jeho starší bratr – odmítal jakékoliv jeho hračky, vyžadoval naopak věci, se kterými si obvykle hrají spíše dívky. Rodiče mu jeho přání splnili. Chlapec tak dostával vytoužené panenky, dívčí boty či šaty. Nyní ale přistoupili ke značně kontroverznímu kroku – pohlaví svého dítěte nechali v pouhých čtyřech letech změnit i úředně. Z Waylona se tak stala Willow.

Rodiče se s významnou životní změnou pochlubili na sociálních sítích. Po vlně kritiky však otec i matka své twitterové účty uzamkli. Matka, sama psycholožka specializující se mimo jiné na problematiku LGBT osob či poruch identity, podle svých slov vnímala chlapcovu odlišnost odmalička. To, že by její syn mohl být ve skutečnosti dcera, ji ale nenapadlo. „Myslela jsem, že můj syn bude asi gay nebo bisexuál,“ napsala Misty Ginicolová na svém blogu, kde se s příběhem svého dítěte svěřila před půl rokem. „Řekla jsem si ale, že nebudu dělat jakékoliv předčasné závěry, a počkám, co nám řekne sám,“ napsala.

Názor rodiče změnili poté, co odpor jejich syna k běžným chlapeckým aktivitám začal ovlivňovat každodenní život. Waylon téměř odmítal chodit do školy v chlapeckém oblečení – místo toho požadoval všechny věci v růžové barvě, sukně či šaty. Matka se na základě toho rozhodla kontaktovat svého známého  lékaře, který se na obdobné poruchy specializuje. Podle jeho posudku Waylon skutečně trpí tzv. pohlavní dysforií, tedy nesouladem pohlavní identity a fyziologického pohlaví.

Posouzení specialistou je podle amerických zákonů nezbytné pro zapsání změny do rodného listu – o tu může zažádat nejen dospělý, ale i rodiče nezletilého dítěte. Povinnost chirurgické změny pohlaví před změnou na úřadech stát Connecticut, odkud rodina pochází, zrušil v roce 2015.

Kritika na sociálních sítích

Část lidí vyjádřila rodině podporu, podle mnohých jsou však podobné praktiky přinejmenším kontroverzní. „Váš syn má rád hračky, které jsou na základě genderových stereotypů vhodné pro dívky. A vy z toho usoudíte, že se narodil ve špatném těle a je ve skutečnosti dívkou? Čtyřleté dítě, které sotva umí číst?“ ptá se jedna z uživatelek twitteru otce dítěte.

Další rodinu viní dokonce z týrání. „To je jasné týrání dětí. Čtyřleté dítě nemá tušení o tom, co se děje. Moje dítě od 4 do 6 let tvrdilo, že je Batman,“ zpochybňuje další z uživatelek rozhodnutí rodičů učinit úřední změnu v tak nízkém věku.

Ke změnám v takto nízkém věku jsou skeptičtí i mnozí odborníci. Kompletní chirurgickou změnu pohlaví USA povolují, stejně jako většina ostatních zemí, až po dosažení 18 let. Už během puberty či před jejím začátkem je však možné podstoupit část přeměny, mj. hormonální léčbu.

O úředních změnách pohlaví se nedávno začalo mluvit i v Česku. Ty totiž nejsou, na rozdíl od některých amerických států či zemí Evropy, možné bez chirurgické přeměny. Ministerstvo spravedlnosti však loni přišlo s návrhem, aby tato povinnost odpadla a lidé mohli pohlaví změnit prohlášením na úřadě. Ke změně by se navíc mohly rozhodnout i děti od 12 let, více píšeme zde.

, pk

9. dubna 2019