Zeman zlehčuje úlohu Petříčka v cestě Babiše za Trumpem. Jeho zvážení místa ve vládě je vydírání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Po komunistech se do ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ve čtvrtek opřel rovněž Miloš Zeman. Prezident se nechal slyšet, že ho zklamalo Petříčkovo vystupování při nedávné návštěvě Ukrajiny, protože se tam nepostavil proti novému zákonu, který rozšiřuje řady válečných veteránů o kontroverzní banderovce. Zeman se v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov také pozastavil nad ministrovým prohlášením, že zváží své místo ve vládě, pakliže nebude zvolen místopředsedou sociální demokracie.
Konkrétně to Zeman označil za vynucování. „Je to tak trošku dětské vydírání, které může být dokonce kontraproduktivní,“ míní hlava státu. „Česká média se snaží prokázat některým naším politikům medvědí službu tím, že je chválí (...) Já bych v tomto případě vsadil jenom na to, že chválí-li tě česká média, přemýšlej, co děláš špatně,“ glosoval Zeman.
Prezident opět vyjádřil svou nelibost k Petříčkově zahraniční politice, o níž se v některých komentářích dočetl, že je dosti podobná zahraničnímu smýšlení TOP 09. „Já nechci být příliš příkrý, ale je pravda, že jeho návštěva na Ukrajině, kde se nepostavil velebení banderovců, mě zklamala,“ prohlásil.
K Petříčkovi se Zeman v pořadu Týden s prezidentem dostal v diskuzi o březnové cestě premiéra Andreje Babiše do Bílého domu, o níž prohlásil, že je rád, že se uskuteční. Šéf české diplomacie do USA odcestoval s tím, že by tam měl o premiérově návštěvě jednat, nicméně americká ambasáda Babišovo setkání s prezidentem Donaldem Trumpem ohlásila dříve a bez něj. „Premiér sám prohlásil, že pan ministr Petříček nemá co vyjednávat a že si to vyjedná sám, a tak se taky stalo,“ komentoval situaci Zeman.
O své vlastní možné schůzce s prezidentem USA, zopakoval jen tolik, že zaznamenal názory, podle nichž je Trump podezříván ze sympatií k Rusku a on také. „Takže by nebylo vhodné, aby se dva proruští sympatizanti scházeli,“ řekl. Dle vlastních slov se v některých postojích s americkou administrativou rozchází. „A není důvod, abych se těchto postojů vzdával,“ uvedl. Jmenoval údajnou bezpečnostní hrozbu ze strany společnosti Huawei a také americké plány uvalit cla na evropská auta v rámci obchodní války USA s unií.