Čína chce vytvořit globální organizaci pro spolupráci v oblasti AI
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čína navrhuje vytvoření globální organizace pro spolupráci v oblasti umělé inteligence (AI). Na Světové konferenci o umělé inteligenci (WAIC) v Šanghaji to v sobotu podle médií řekl čínský premiér Li Čchiang. Podle něj se jednotlivé země liší především v přístupu k regulaci a institucionálním pravidlům.
"Měli bychom posílit koordinaci, abychom co nejdříve vytvořili globální rámec správy AI na základě širokého konsenzu," uvedl Li podle serveru listu Financial Times (FT).
Chinese Premier #LiQiang called for the creation of a global AI cooperation organization at the opening of the 2025 #WorldArtificialIntelligenceConference (#WAIC) in #Shanghai. pic.twitter.com/3dgsamo2QM
— ShanghaiEye🚀official (@ShanghaiEye) July 26, 2025
Premiér kritizoval technologické monopoly a restrikce, které podle něj zpomalují výměnu talentů a přístup k čipům. To podle něj ohrožuje rozvoj AI a vytváří riziko, že se technologie stane "exkluzivní hrou několika zemí a firem". Zároveň zdůraznil, že Čína je připravena sdílet technologie, zejména s globálním jihem, a přispět "čínskou moudrostí" ke správě AI.
Čínské společnosti DeepSeek a Alibaba zpřístupnily své velké jazykové modely (LLM) vývojářům po celém světě. Peking tak podle FT reaguje na přetrvávající omezení ze strany USA, které blokují vývoz pokročilých polovodičů do Číny a vyvíjí tlak na své spojence, aby učinili totéž.
Spojené státy tento týden představily vlastní plán na upevnění vedoucí pozice v AI. Plán, který obsahuje zhruba 90 doporučení, podporuje vývoz amerických technologií AI do zahraničí a volá po omezení příliš restriktivní legislativy jednotlivých států. Administrativa chce spolu s firmami vytvářet exportní balíčky čipů a softwaru pro americké spojence.
Bílý dům chce zrychlit inovace, budovat infrastrukturu a upevnit roli USA v diplomatickém a bezpečnostním rámci pro AI. Dokument také vyzývá k omezení vlivu čínských firem, které podle USA komplikují tvorbu pravidel vycházejících z amerických hodnot.
Letošního ročníku WAIC se účastní více hostů ze zahraničí než loni. Mezi hlavní řečníky patří bývalý šéf Googlu Eric Schmidt, nositel Nobelovy ceny Geoffrey Hinton a kanadský odborník Yoshua Bengio. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na akci pozvalo zástupce více než 40 zemí a mezinárodních organizací.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.